Франц Кафка “Перевтілення”. Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника

Мета: допомогти учням усвідомити зміст, ідейно-художні особливості оповідання Ф. Кафки та його стилю; розвивати навички роботи з текстом, удосконалювати вміння учнів формулювати та обгрунтовувати своє ставлення до прочитаного; сприяти вихованню найкращих моральних якостей. Обладнання: портрет письменника, його власні малюнки, таблиця “Грегор Замза”, видання твору.

(Ф. Кафка категорично заборонив робити ілюстрації до твору.) тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

– Відомий французький

драматург ХХ ст. ежен Йонеско писав: “Я відкрив Кафку доволі пізно. Перше, що я прочитав (це було “Перевтілення”), вразило мене… Я тільки відчував за всім цим щось жахливе, що може статися з кожним із нас, хоч це й представлено в цілком ірреальній формі… я зрозумів, що кожен із нас може стати чудовиськом, що в кожному з нас причаїлася така можливість. Чудовисько здатне вилізти назовні в будь-який момент. І тоді з нами відбудеться перевтілення. Інакше кажучи, чудовисько, що причаїлося всередині нас, здатне перемогти.

Адже людська юрба, цілі нації періодично втрачають людську подобу: війни, повстання,

погроми, різанина, колективні злочини, диктатура, репресії. І це частина тих форм, у яких виявляється наша потворність…” Про ці проблеми ми й поговоримо на уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Перевірка домашнього завдання

– розкажіть про кафкіанський світ, життя, переконання і творчість письменника.

– Поясніть зізнання Кафки: “…Я живу у своїй родині більш чужий, аніж найчужіший”.

IV. Формування вмінь і навичок

1. евристична бесіда за змістом твору

– Грегор Замза – головний герой твору. Що з ним трапилося?

– Що вражає в його перевтіленні? (У душі залишився людиною, яка мислить, страждає.)

– Як ми дізнаємося про події у творі? (Через передачу думок самого героя, фіксацію потоку свідомості)

– Ким був Грегор до перетворення?

– Який це тип людини, на ваш погляд? (“Маленької” людини, сірої, непримітної)

– Як ставився Грегор до своєї родини, що він для неї робив?

– А як поставилися до Грегора його рідні? Як змінювалися їхні стосунки з часом? (Грегор усе більше турбувався, переживав за сім’ю, а його рідні все більше його ненавиділи, бо він їх обтяжував.)

– Що спонукає Грегора піти з життя?

– Що, на ваш погляд, найстрашніше у творі? (Ніхто з близьких не співчуває нещасному.)

– Чи мав герой шанси на спасіння? (У казці – так, у творі Кафки – ні, бо героя оточують байдужі, жорстокі люди.)

– У чому суть іронії письменника? Чи зменшує вона трагічну силу страждань Грегора? (“Комаха” бореться за суто людські привілеї: духовне життя, соціальний статус, власну гідність. Це надає комічної тональності боротьбі. Але іронія поєднана з глибоким трагізмом у зображенні людського існування.)

2. спостереження над текстом новели

Бесіда

Š Яка головна МетаФора твору? (Перетворення людини на комаху, чудовисько)

Š Чому автор зберігає розміри людського тіла героя після перевтілення? (Величина тіла – величина душі. Пригніченість, зневіра, відчай, зацькованість – це від комахи; розуміння близьких, любов до них, спогади дитинства, юності – це від людини. Залишаючи Грегорові розмір тіла людини, Кафка ніби дає шанс йому на повернення до колишнього стану, яке могло б, напевне, статися завдяки любові й терпінню ближніх, але не сталося. У жорстокому світі самотня людина-комаха приречена на загибель.)

Š Які художні деталі використовуються у творі? Поясніть їхню роль. (Позолочена рамка на малюнку дами – фальш світу, що про нього мріє герой; висока конторка, на якій сидить шеф, – символ влади та відстані між начальником та підлеглим; гігантська багатоніжка із кволими лапками – німий відчай зрадженого життя та ін.)

Š У чому полягає притчевість новели? (Ця новела – засторога від жорстокості, бездушності, нетерпимості та байдужості.)

3. Визначення ролі деталей в оповіданні (у групах)

Завдання для 1-ї групи. Дібрати цитати про інтер’єр, який оточує Грегора, зробити висновки.

Завдання для 2-ї групи. Визначити, які кольори зустрічаються у творі, які переважають; пояснити їхнє символічне значення.

Завдання для 3-ї групи. Визначити роль музики у творі.

4. Колективна характеристика головного героя грегора Замзи

Висновки. Грегор Замза – “маленька людина”, безсила перед жорстокістю світу і його абсурдністю, але до кінця зберігає шляхетність, гідність та інші найкращі людські якості.

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Моделювання ситуації (у групах)

Створіть модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситу

Ації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі

Ф. Кафки. (Хворий на СНІД чи іншу невиліковну заразну хво

Робу; людина з алкогольною, наркотичною чи ігровою залежні

Стю тощо)

VI. Домашнє завдання

Знати зміст оповідання Кафки “Перевтілення”. Уміти його аналізувати.

Визначити й записати риси індивідуального стилю письменника.

VII. Підсумки уроку

Інтерактивна вправа “мікрофон”

Продовжте речення:

Найбільше мене вразило… Я вважаю ситуацію з “перевтіленням”…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Франц Кафка “Перевтілення”. Грегор Замза і його родина. Особливості стилю письменника