“Чайка”. Художні особливості твору. Значення новаторства драматурга



Мета: повторити, систематизувати та узагальнити вивчене; допомогти учням з’ясувати художні особливості твору, значення нових театральних ідей чехова; розвивати навички аналізу й синтезу літературних явищ, вміння висловлювати свою думку, обгрунтовувати її прикладами з тексту й цитатами; виховувати кращі людські якості, естетичний смак, любов до мистецтва. оснащення: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. тип уроку: систематизація та узагальнення вивченого.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. “Коли я пишу, я цілком розраховую на читача. Вважаючи, що суб’єктивні елементи, яких не вистачає в оповіданні, він додасть сам”,- писав а. чехов. Отже, драматург розраховує на активну “співпрацю” з ним читача й глядача, вірить, що зерна прекрасного, які несе мистецтво, проростуть у наших душах добром і красою.

Сьогодні на уроці ми спробуємо відшукати те, що зачіпає наші серця у творах чехова.

II. Оголошення теми та мети уроку

III. Систематизація та узагальнення вивченого

1. Визначення рис імпресіонізму в п’єсі “чайка”

а. Чехова

Учитель. Стрижнем імпресіоністичного художнього бачення є “культ враження” з притаманною йому самоцінністю безпосередніх мінливих відчуттів. Художній образ будується на недомовках і натяках; замальовкам властиві фрагментарність і етюдність; оповідь забарвлена ліричною стихією. (Треплєв, наприклад, створює враження “великої дитини”, гадаючи на квітці, чи любить його мати; страждає серед іменитих гостей матері й приписує їм те, про що вони, можливо, й не думали; про те, чому він “вийшов з третього курсу університету за обставин, як то кажуть, від редакції незалежних”, можна лише здогадуватися; та ін.)

2. Проблемне питання

– який із образів у п’єсі є символічним і чому? (Чайки. Так називає себе одна з головних героїнь п’єси. Вбиту чайку приносить Ніні Треплєв, говорячи, що так він уб’є і себе.

З чайки роблять опудало, яке нікому не потрібне. Ніна – та дівчина, яка живе за озером, і хтось приходить, щоб зруйнувати її життя,- про це збирається писати Тригорін, він же здійснює цей сюжет у житті.)

3. Заповнення порівняльних таблиць

Учитель. а. П. чехов писав: “Жодних сюжетів не потрібно. У житті немає сюжетів. У ньому все перемішане – глибоке з дріб’язковим, величне з убогим, трагічне зі смішним”.

Давайте впевнимося у цьому, заповнивши порівняльні таблиці, що характеризують героїв п’єси.

Примітка. Учні заповнюють таблиці самостійно, учитель спрямовує їхню роботу.

Глибоке та дріб’язкове в характерах героїв п’єси а. Чехова “чайка”

4. інтерактивна вправа “мозковий штурм”

Визначення характерних, новаторських рис драматургії Чехова.

(Очікувані відповіді: “Відмова від традиційної драматургічної структури, заснованої на зіткненні й боротьбі персонажів”, “Звернення основної уваги на внутрішній світ героїв, “внутрішню дію””, “Порушення ключових проблем людського життя, що їх приховано за прозою буденного існування”, “Використання образів-символів; вплив імпресіонізму”.)

5. міні-вікторина за цитатами з тексту

Учитель. Визначте, чий це портрет, хто це чи про кого це:

Š “людина розумна, проста, трохи, знаєш, меланхолійна. Дуже порядний. Сорок років йому буде ще не скоро, а він, уже знаменитий і ситий донесхочу… а щодо його писань, то… як тобі сказати? мило, талановито… але… після Толстого або Золя не захочеш читати…” (Треплєв про Тригоріна)

Š “а я, брат, люблю літераторів. Колись я пристрасно хотів двох речей: хотів оженитись і хотів стати літератором, але не вдалося ні те, ні інше”. (Сорін про себе)

Š “Безперечно, талановита, розумна, здатна ридати над книжкою, прочитає тобі всього некрасова напам’ять, за хворими доглядає як ангел; але спробуй похвалити при ній Дузе! Ого-го! Треба хвалити тільки її одну, треба писати про неї, кричати, захоплюватися її надзвичайною грою…” (Треплєв про Аркадіну)

Š “а в моїй душі і у вашій нема спільних точок єднання. я люблю вас, не можу від туги сидіти вдома, щодня ходжу пішки шість верст сюди та шість назад і зустрічаю самий лише індиферентизм з вашого боку. це зрозуміло. я без коштів, родина у мене велика…” (Медведенко про себе)

Š “По-вашому, нема більшого нещастя, як бідність, а по-моєму, в тисячу разів легше ходити в лахмітті й жебрачити, ніж… проте вам не зрозуміти цього…” (Маша про себе)

– “Батько і його жінка не пускають мене сюди. Кажуть, що тут

Богема… бояться, як би я не пішла в актриси… а мене тягне

Сюди до озера, як чайку… моє серце сповнене вами”. (Ніна Зарєчна про себе)

IV. Домашнє завдання

Для всіх: підготуватися до бесіди з позакласного читання – прочитати п’єсу а. Чехова “Вишневий сад”.

Індивідуальне: підготувати повідомлення про сценічну історію п’єси “Вишневий сад”

V. Підсумок уроку

“Передай мікрофон другові”

– Завершуючи тему, я хотів би (хотіла б) сказати про (наголосити

На)…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

“Чайка”. Художні особливості твору. Значення новаторства драматурга