Урок світової літератури в 6 класі “Особливості байки як літературного жанру”

ТЕМА Особливості байки як літературного жанру.

Легендарний Езоп – основоположник жанру байки.

МЕТА: – познайомити учнів з історією жанру байки у світовій літературі;

Розкрити характерні ознаки байки;ознайомити з відомостями про

Езопа – першого байкаря;розкрити поняття “байка”, “алегорія”,

“езопова мова”, “сатира”;

– розвивати увагу, зв’язне мовлення, навички аналізу байки, творчі

Здібності, навички виразного читання;

– прищеплювати любов до байки, виховувати негативне

ставлення до

Деяких людських вад.

ОБЛАДНАННЯ: портрети байкарів, ілюстрації до байок, малюнки, виставка

Книг, літературознавчі словники, опорні схеми.

ЕПІГРАФ: Здається, байка просто бреше,

А справді-правду ясну чеше…

Л. Глібов

В Езопа вчіться, добрі люди!

Федр

СЛОВНИКОВА РОБОТА: байка, алегорія, мораль,”езопова мова”, “сатира”;

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом “Пароль”- назвати поняття з ТЛ – учні по черзі називають поняття з теорії літератури, які вчили в 5-му, 6-му класі – сідають на свої місця.

(Фольклор,

прислів’я, приказки, загадки, казка, міф, міфологія і т. д.)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1.Читання першої частини історія про Зайця і Черепаху

1)Черепаха і заєць сперечалися, хто з них швидший. Призначили вони для змагання час і місце і розійшлися. Та заєць, розраховуючи на свою природну швидкість, не став бігти, а розлігся біля дороги та й заснув. А черепаха розуміла, що рухається вона повільно, і тому бігла без зупинки.

Так вона обігнала сплячого зайця і здобула перемогу.

2)( Нерідко праця перевершує природні здібності, коли їх зневажають.)

2.Завдання

– скласти план до твору;

– підібрати прислів’я;

– внести свої корективи;

– дописати історію.

3.Бесіда.

– Хто є героями твору?

– Визначте жанр твору (казка)?

???-А як зміниться цей твір, якщо додати речення (2)

НЕРІДКО ПРАЦЯ ПЕРЕВЕРШУЄ ПРИРОДНІ ЗДІБНОСТІ,

КОЛИ ЇХ ЗНЕВАЖАЮТЬ.

– На скільки частин можна поділити тепер цей твір?

– Чому він навчає?

4.Складання опорної схеми “МЕТЕЛИК”

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

1.ТЛ (теорія літератури) БАЙКА

2.Математична формула

Основна частина + мораль + герої = БАЙКА

3.Виступи “істориків” про виникнення байки.

4.Інсценування “Езоп і Ксанф”

5.Бесіда

– Яким ви побачили Езопа? (натуралістичний портрет)

– Скласти психологічний портрет.

– Робота з портретом Езопа Д. Веласкеса.

– Як ви розумієте слова Бабрія: “Він-раб, але мудріший вільних;

Він некрасивий, але вищий за красенів”?

ІV. Закріплення вивченого

Робота в групах

1.Читання байок

-“Вовк і Ягня”

– “Крук і Лисиця”

– “Мурашка і Цикада”

2.Питання і завдання.

– Назвати героїв.

– Охарактеризувати поведінку.

– Визначити частини байки.

– Прочитати мораль.

– Як ви її розумієте?

– Наведіть приклади з життя.

3.Сценка -“Вовк і Ягня”

4.Складання опорної схеми по групам “Ознаки байки”

– Невеликий твір (лаконічна)

– Має образи-символи (алегорична)

– Навчає людей (повчальна)

– Викриває вади (сатирична)

– Має швидкий розвиток подій (динамічна)

V. Підведення підсумків

1.Складання паспорту байки

Ім’я

БАЙКА

Місце народження

ДАВНЯ ГРЕЦІЯ

Батьки

ЕЗОП

Дата народження

VІ ст. до н. е.

2.Бесіда

– Що таке байка?

– Чим уславився Езоп?

– Чи актуальні байки сьогодні?

VІ. Домашнє завдання:1.ст.48-читати; 2.Питання 1-2;3.ТЛ-вивчити;

4.Написати власну байку


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Урок світової літератури в 6 класі “Особливості байки як літературного жанру”