Урок «Звуки мови»
Тема Звуки мови. Знаки письма. Складні випадки правопису ненаголошених голосних, м’якого знака, апострофа.
Мета:
ü Поглибити знання учнів про звуки мови і знаки письма закріпити й удосконалити вміння учнів правильно писати слова з м’яким знаком, апострофом, в яких є ненаголошені голосні в корені;
ü розвивати комунікативну компетентність, формувати навички вибирати головне, узагальнювати, систематизувати;
ü виховувати інтерес до вивчення української народної педагогіки, прищеплювати повагу до засад родинного
Методи й прийоми: інтерактивні технології «Розкидані думки», «Мікрофон», «Вірю — не вірю», робота в парах, взаємоперевірка, робота за картками, різні види диктантів.
Обладнання : картки, зошити для корекційної роботи.
Перебіг уроку
1 мікромодуль. Адаптивно-перетворюючий.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів і оголошення теми, мети уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання — письмової вправи (взаємоперевірка).
2. Знайомство з картками-дослідженнями.
3. Діалогічний ланцюжок правил
4. У цей час біля дошки учень працює самостійно. Завдання: записати фонетичною транскрипцією слова: надходить, мальви, життям, найсвітліший, підводжу, ясні, дощ.
ІV. Закріплення набутих знань, вироблення вмінь, навичок.
1. Словниковий диктант на окремих аркушах паперу, які зразу ж будуть перевірені учнями-консультантами.
З’їсти, без’язикий, свято, з’їздити, бульйон, вишеньці, донечці, щонайменші, камінчик, у тюрмі, з’ярмити, Лук’янівка, комп’ютер, кавказький, русалчин, Грінченко, облич, вишень, ясність, вольєр, кузня, крильця, Гетьманчук, невістці, у жменьці, мавпячий, духмяний, століть, сторіч, всерйоз, шампіньйон, Уманщина, Гуцульщина, рязанський, голці, няньці, різьбяр, Максим Горький, величезний, вітер, палець, пелена, починати, поріг, писати, кисіль, директор, делегат, інженер, великий.
2 мікромодуль. Адаптивно-перетворюючий.
2. Поки учні-консультанти перевіряють роботи, клас обговорює записані на дошці прислів’я і приказки про виховання.
Учи сина, як Годуєш, бо тоді не Навчиш, як тебе годуватиме.
Як не навчиш Дитину в Пелюшках, то не навчиш і в подушках.
Не навчив Батько, то не Навчить і Дядько.
Пояснити правопис підкреслених слів.
3. Виступ учнів-консультантів. Корекційна робота.
4. Робота за підручником (виконати врави).
5. Перевірка записаного.
6. Робота за картками в групах.
ü Запишіть слова в незатранскрибованому вигляді: , , , , , , , .
ü Виправте помилки у словах: Омелян, Севаст’ян, Уляна, медальон, браконьєр, медв’яний, харків’янин, вар’яг, Н’ютон, Солов’йов, св’ято, третяк.
ü У ліву колонку запишіть слова зі вставленою буквою И, у праву — зі вставленою буквою е.
Бл…зенько, справ…дливий, д…ректор, зш…вати, дал…ч, неприм…ренний, зв…чайний, квіт…нь, дж…рело, кр…ниця, в…с…лун, п…тляти.
ü Перекладіть українською мовою: кавказский, тюрьма, астраханский, аральский, эмульсия, нянчить, экономичный, песня, солнца, меньший, электропаяльник, шахтерский, Горький, горький.
7. Кожна група знайомить з результатами роботи, пояснюються орфограми. Відповідати повинна вся група.
3 мікромодуль. Контрольно-змістовий.
V. Перевірка набутих знань учнів.
1. Виконання роботи за варіантами.
І варіант.
1. Знайдіть слова, в яких не ставиться апостроф: пів…ями, моркв…яний, ад…ютант, торф…яний, без…язикий, при…їхав, при…йом.
2. Запишіть 7 слів з м’яким знаком.
3. Назвіть слова, в яких відбувається чергування голосних: літать, стерти, береза, чекати, тремтіти, тривожити, чіплятись.
4. Знайдіть слово, в якому не пишеться ь: на вишен…ці, нян…ці, жмен…ці, сопіл…ці.
5. Знайдіть слово, в якому пишемо и: кол…ктив, р…монт, к…шеня, ч…кати, з…ма, ж…веш, с…діти.
6. Виконайте фонетичний розбір слів: ячмінь, щогла.
ІІ варіант.
1. Знайдіть слова, де апостроф не пишеться: під…їзд, м…якенько, духм…яний, черов…як, моркв…яний. верб…я, з…економити, Св…ятослав, В…ячеслав, комп…ютер, р…юкзак, б…юро.
2. Знайдіть слова, в яких не пишеться ь: секретар…, змагаєш…ся, чотир…ма, Трет…яков, конферанс…є, Натал…ці, п’ят…десят, мад…яр.
3. Запишіть слова, в яких треба писати букву е: зб…ру, шел…ст, дер…во, в…сло, п…ньок, ст…повий, кр…тичний.
4. Запишіть 7 слів з апострофом.
5. Вставте пропущені букви в суфіксах: мал…нький, мереж…во, пал…чка, кот…к, криш…чка, сон…чко, плет…во, множ…на.
6. Виконайте фонетичний розбір слів: в’ється, пахощі.
2. Учням роздаються картки з правильними відповідями, роботи перевіряються, робляться висновки.
3. Корекційна робота з учнями, в роботах яких допущено найбільше помилок. Індивідуальна робота: ще раз пояснюються правила, наводяться приклади, виконуються з учнями тренувальні вправи за підручником, за картками. Гра «Хто більше».
4. Тим часом інші учні виконують творчу роботу. Необхідно написати твір-мініатюру за темою «Межи людьми будь людиною», використовуючи слова з апострофом, м’яким знаком, ненаголошеними голосними в корені слова, в суфіксах, префіксах. Роботи здаються на перевірку.
VІ. Домашнє завдання.
Питання до учнів-консультантів. Чи перевірені завдання самоконтролю в учнів, які отримали завдання на попередньому уроці.
У зошити для корекційних робіт — повторити, що вивчає лексикологія, знати понятійний апарат з цієї теми. Вправи за підручником.
VІІ. Підсумок уроку.
Прийом «Мікрофон». Учні повинні лаконічно, чітко сказати, що вони взяли з уроку.
VІІІ. Оцінювання.