Конспект уроку з української мови “Слова, які означають назви предметів”

Мета: дати поняття про предмет і слово як його назву; формувати вміння ставити питання до слів-предметів, визначати назви істот та неістот; вчити розпізнавати слова, які відповідають на питання хто? що?; ознайомити з новим словниковим словом; розвивати мислення, уміння аналізувати; удосконалювати вміння працювати в групах та парах.

Обладнання: Презентація, малюнки, картки, спів пташки

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Дзвоник дав нам всім сигнал –

Працювати час настав,

То ж і

ти часу не гай,

Працювати починай.

Заплющить очі і про себе скажіть : ” Я уважний, я можу, у мене все вийде.”

– Я бажаю вам успіхів, а ви побажайте мені вдачі. Спасибі.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів

При перевірці ваших зошитів я звернула увагу, що у вас були проблеми з написанням буквосполучень з літерою ж і літерою в. Давайте пригадаємо як ми пишемо Запишіть 3 рази буквосполучення жа і 3 рази во (на дошці зразок з’єднання)

Записали, молодці ці літери будуть вам підказкою при відгадуванні нового словникового слова, яке ми будемо сьогодні вивчати.

Робота над словниковим словом.

Зараз прочитайте і спробуйте сказать про яку пташку йде мова.

У нього високий дзвінкий голосочок,

Немовби срібний б’є молоточок,

Ніби він тягне нитку сріблясту

З неба до лану людям на щастя. (слайд 1)

– То ж про яку пташку? (жайворонок) (слайд 2)

Сьогодні ми познайомимось з новим словниковим словом – слово жайворонок.

Жайворонок – це співучий птах, із родини горобців, живе переважно в полях, на луках, де облаштовує собі гніздо. П’є росу з листя трави. Це птах, не зимує на Україні, із місць зимування жайворонки повертаються у березні.

Послухайте його спів.

(спів пташки)

– Ви прослухали його спів кожен уявив собі цього птаха, то ж складіть словосполучення зі словом жайворонок. Який це птах?
(на дошці малюнок пташки, учні називають слова і прикріплюють до малюнку. “Мозковий штурм”)

– Дуже добре він співучий, молодий, веселий, голосистий, дзвінкоголосий….

– А тепер подивіться як же пишеться слово жайворонок

(слайд 3) , На який склад наголос?

– Запишіть каліграфічно один раз слово жайворонок, пригадайте ви тільки що писали з’єднання.

– Записали слово, а зараз давайте ви попрацюєте в парах, складіть усно речення із словом жайворонок. (2-3 учня, які були перші озвучують своє речення)

– Гарні у вас речення послухайте, яке речення я приготувала для вас.

Високо в небі літає жайворонок.

Послухайте ще раз запам’ятайте його і запишіть каліграфічно.
(біля дошки пише одна дитина)

Яке це речення? (розповідне розповідається про жайворонка) Визначаємо головні члени речення.
хто? жайворонок, що робить? літає.

Промовте слово ще раз і запишіть звукову модель цього слова – о=-о-о-о – 10 зв.

IІІ. Робота над значення нового матеріалу

Жайворонок це нове словникове слово, ми сказали що це?…. птах.

На яке питання відповідає слово жайворонок? (хто?)
(вішаємо на дошку питання ХТО? і напис слова – жайворонок)

В реченні в нас є ще одне слово-предмет, яке? (небо)
На яке питання відповідає слово небо? (що?)

(вішаємо на дошку питання ЩО? І напис-слова – небо)

А пригадайте, які ще слова ми з вами вивчали (показ малюнків): Заєць, ведмідь, олень.

На які питання відповідають ці слова (Хто? прикріпляємо на дошку малюнки), а тепер погляньте що це за слово? (Диван).

Яке питання ми поставимо до слова диван? (Що?)
Давайте подивимось, що в нас вийшло, до яких слів ми ставимо питання Хто? і до яких Що? Я вам допоможу слова істот відповідають на питання Хто?, а слова не істот відповідають на питання Що?
Подивіться на дошку Слова – предмети, назви істот (тварини ) відповідають на питання ХТО?

Всі інші слова – предмети, не істоти, відповідають на питання ЩО?

– Чудово, отже відкрийте підручники і прочитайте тему сьогоднішнього уроку

СЛОВА, які означають назви предметів (слайді на дошці)

Попрацюємо разом над вправою 184.

– Погляньте на малюнок і скажіть ХТО ЦЕ?

– На які питання відповідають ці слова? (хто?)

– На які дві групи можемо розділити малюнки? (люди, тварини)

– Ми тільки з вами складали правило назви тварин відповідають на питання хто, а зараз добавляємо і назви людей, відповідають на питання Хто?

– Так, добре, а зараз погляньте на вправу 185
– Що тут зображено? (Перераховуємо) Зображені різні предмети, а слово предмет подивіться і пригадайте, як воно пишеться. Яка в ньому орфограма Пре Дмет (з літерою е)

– Яке питання можемо поставить до цих всіх предметів? (питання що?)

– Спробуємо скласти ще одне правило: назви всіх інших предметів відповідають на питання що?

– Прочитайте правило самостійно, спробуйте його вивчить.
Пограйте в гру “Вчитель – учень” розкажіть один одному правило.
– Тепер, я перевірю вас, візьміть картки з питаннями “хто?” і “що?”

І пограємо в гру “Незакінчене речення”

Я зачитую початок, а ви закінчуєте речення, піднявши відповідну картку з питаннями

Слова, які означають назви людей і тварин, відповідають на питання… (хто?)

Слова, які означають назви інших предметів, відповідають на питання…(що?)

Фізкульхвилинка

Руки вгору, руки вниз.

До звіряток усміхнись.

Покружляли, пострибали.

Сіли, встали! Сіли, встали!

Нахилились вліво, вправо.

І закінчили всі вправи.

ІV. Закріплення та систематизація знань

1. Відпочили і за парти тихо сіли, продовжуємо працювати над новою темою. У кожного у вас на парті є віршик, прочитайте.

(Читають сильні учні вголос, Інші за ними напівголосно.)

В славній українській мові

Маємо слова чудові.

Ці слова – назви предметів,

Тут нема від вас секретів.

Стіл, вікно, людина, звір,

Мама, Небо Й сонце.

Як слова ці розпізнати?

Що для цього треба знати?

Не завадить вам ніщо!

Став питання ХТО? та ЩО?

– То ж на які питання відповідають слова-предмети? (хто? що?)

– Зверніть увагу на виділені слова, випишіть І варіант слова, які відповідають на питання Хто? (ЗРАЗОК: в дужках питання (хто?) і перелічуємо слова)

ІІ варіант випишіть слова, які відповідають на питання Що?

(слабким учням вірш з кольоровими слова, слова – підказки)

– Записали показали “маячок”. При перевірці інші сигналізують, що в них записано так.

2. І самостійне виконання вправи 187.

А зараз відкрийте підручники вправа 187 ст. 88. Вам необхідно поставить питання і виписати назви ягід.

– Які ви виписали слова: суниця, ожина, чорниця, малина (показую слова на дошці)

– На яке питання відповідають ці слова? (Що?)

3. У вас на парті конвертики в них завдання для вас завдання. Узагальнемо ваші знання.
Прочитайте своє завдання самостійно.

Я перевіряю чи зрозуміли ви що вам необхідно виконати.
Прочитайте іменники. Випишіть слова, які відповідають на питання ХТО? (в інших ЩО?), а деякі учні отримали ще додаткове завдання скласти речення з одним словом і записати його.
Працюємо.

Перевіряємо слова які відповідають на питання ХТО? (зачитують учні, які впорались швидше), те саме на питання ЩО? (зачитують учні) інші перевіряють.
І вищий рівень зачитайте свої речення.

V. Підсумок уроку

Молодці, всі справились із завданням і речення у вас гарні.

А зараз я хочу щоб ви Попрацювали в групах.
Я роздала вам картки закресліть зайве слово, поясніть свій вибір.
Тож ви попрацювали, виберіть хто буде відповідати.

– Я пропоную на останок Гру “Баскетбол”

На дошці дві корзини, діти по черзі закидають м’яч (з написами) у потрібну корзину.

Всі м’ячі влучили в потрібне кільце.

Дуже добре, ви всі молодці, тож підведемо підсумок нашого уроку. (слайд)

Вчитель починає, учні продовжують речення шляхом складання опорної схеми.

Ми сьогодні дізналися, що

Вчитель спостерігає за роботою учнів, у разі необхідності допомагає.

VI. Домашнє завдання

Оцінювання


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Конспект уроку з української мови “Слова, які означають назви предметів”