«Грипи слів за значенням»

Урок

З української мови

На тему

«Грипи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми)»

(5 — А клас)

Учитель

Української мови

Та літератури

СШ №74

Сліпець Т. В.

М. Дніпропетровськ

Тема: Групи слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми)

Мета: Навчити П’ятикласників знаходити в тексті синоніми,

Антоніми, омоніми, добирати синоніми, антоніми, омоніми

До слів лексичної системи української мови, відрізняти омоніми

Від багатозначних слів, правильно вживати їх у мовленні;

Розвивати

загально пізнавальні вміння аналізувати групи слів,

Порівнювати їх між собою і робити висновки, правильно і

Доречно використовувати синоніми, антоніми, омоніми в усному

Та писемному монологічному та діалогічному мовленні, за

Допомоги вправ різнотипного характеру розвивати увагу,

Пам’ять, логіку викладу думок, творчі вміння;

На основі мовленнєво-комунікативного матеріалу Виховувати

Любов до природи, рідної мови.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Література та обладнання:

Програма «Українська мова. 5 -12 класи». К.: 2005;

Підручник «Українська мова. 5

клас.» К.: «Освіта» 2005,

Матеріал слайдів, роздаткові картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Учитель:

— Доброго дня, діти! Я рада Вас бачити! Сідайте, будь — ласка.

Перевірте свою підготовку до уроку: книжка, зошит, щоденник, канцтовари у Вас охайно лежать на столі.

Психологічний аспект

Учитель:

— Сподіваюся діти, що на сьогоднішній урок ви прийшли з настроєм, кожний з вас оцінить свій настрій за добре вам відомою 12 — ю шкалою. Оцініть свій настрій і поставте зірочку навпроти оцінки. Відкладіть карточку на край столика.

ІІ. Актуалізація знань.

1. Співбесіда за вивченим матеріалом:

— Яку тему ви вчили на попередніх уроках?

— Що таке лексикологія?

— Яке ще значення, крім лексичного, має слово?

2. Перевірка домашньої роботи.

Учитель:

— Поясніть зміст домашньої роботи (учні по черзі читають речення з поясненням).

ІІІ. Установчо-мотиваційний етап.

1. Повідомлення теми, мети уроку.

Тама: Грипу слів за значенням (синоніми, антоніми, омоніми).

Метою сьогоднішнього уроку є: вивчити, що таке синоніми, антоніми, омоніми, добирати їх до слів, відрізняти одну групу від іншої, збагачувати лексику, розвивати мовлення, виховувати любов до природи, до рідної мови.

2. Епіграфом уроку є такі слова (оголошення епіграфу уроку)

Ваші квіти — замріяна казка,

Ваші квіти — зупинена мить,

Ваші квіти — то мамина ласка,

Ваші квіти — прозора блакить.

З ними можна вночі розмовляти,

З ними можна чекати весни,

З ними можна радіти й страждати,

З ними можна крізь роки пройти.

В. Борисова

Учитель:

— Цій епіграф допоможе нам змістовно працювати на уроці,

А квіти — це гість нашого уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

1. Перегляд презентації.

Пояснення вчителя нового матеріалу за допомогою слайдової презентації «Подорож у країну групи слів за значенням».

V. Закріплення нового матеріалу.

1. Поетична п’ятихвилинка (усно).

Завдання: прочитати вірш, з’ясувати: слова яких груп у них присутні:

Журавлі летять у вирій

Ген за тридев ять земель.

А один в селі лишився —

Синьоокий журавель.

Журавлі летять у вирій

В день холодний та ясний,

А один в селі лишився,

Став колодязним.

( Ю. Рибчинський)

Я візьму легенький прут,

Пожену гусят на Прут.

Хоч купатися не в милі —

Стануть чисті всі та милі.

( С. Павленко)

2. Робота з картками (письмово).

Пояснення вчителем завдання.

Завдання: продовжити синонімічні ряди, звертаючись, якщо треба до словника синонімів української мови.

Зразок: Всюди — скрізь,

Охоче —

Багато —

Жовтий —

Краєвид —

Фізкульхвилинка:

Учитель:

-Встаньте, діти, посміхніться,

Вліво, вправо поверніться.

Нахиліться, розігніться. (2р.)

Руки вгору піднімайте,

Піднімайте, опускайте, (2р.)

Дуже добре, всі сідайте.

Відпочили. Позначте у картках настрою собі оцінку.

3. Творча робота (колективно).

Робота біля дошки — 1- н учень, решта класу працюють у зошитах.

Завдання: до поданих слів дібрати антоніми, утворюючи з ними словосполучення.

Зразок: Далеко — близько, знаходитися близько.

Реальний —

Пам’ятати —

Говорити —

Плакати — .

4. Творче реконструювання (робота в парах, письмово).

На кожну парту роздаються фотографії з різними квітами.

Завдання:

Писати квітку в художньому стилі, використовуючи різні художні засоби, а головне групи слів, які ми сьогодні вчимо.

Допоміжні слова: найніжніша, краса, уособлюють, цариця квітів, дивовижно гарна (на кольоровому папері).

Перевірка роботи: три учні читають творчу роботу, виділяють групи слів.

5. Самостійна робота. Робота з підручником (письмово). На дошці номери вправ за варіантами.

І в. виконує вправу № 444 ст.191

ІІ в. впр. № 465 ст. 199

ІІІ в. впр. № 453 ст. 197

Перевірка роботи:

V І. Систематизація й узагальнення знань, умінь і навичок.

1. А зараз нас усіх чекає лінгвістична гра! Гра дивна і цікава «Кошик знань» .

У кошику містяться питання до вивченої теми, на які учні відповідають на вибір.

V ІІ. Рефлексія

1. Інтерактивна гра «Мікрофон»

Мені сподобалося……….

Я дізнався сьогодні про……….

2. А зараз Ми знову оцінимо свій настрій (учні проводять лінію настрою). У кого настрій поліпшився, підніміть карточки вгору.

3. Слово вчителя (підсумок).

4. Оцінювання навчальних досягнень учнів (коментування оцінок).

V ІІІ. Повідомлення домашньої роботи. (коментар учителя за рівнями завдань).

Вивчити параграф 55, 53,56

1. Продовжити синонімічний ряд поданих слів: завірюха, місцевий, легенда, красуватися. Скласти з ними текст на тему «Краса природи», використовуючи антоніми та омоніми.

2. Закресліть слово, яке не входить до синонімічного ряду:

А) Радісний, утішний, відрадний, розрадний, зелений.

Б) Гратися, розважатися, плакати, забавлятися, бавитися.

В) Солодощі, ласощі, сльози, лакомити.

3). Виконати вправи № 447 ст.192, № 470 ст. 200

Заключне слово вчителя:

{C}- Сьогоднішня наша зустріч мені сподобалася. Я задоволена вашою роботою. Я буду цікавитися вашими успіхами за допомогою Інтернету.

Свою електрону адресу я залишила на карточках домашньої роботи. Бажаю успіху!


«Грипи слів за значенням»