Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів



Мета:
Організувати спостереження за роллю префіксів у словах, їх словотвірною функцією; ознайомити з основними значеннями найуживаніших префіксів; вчити вживати антоніми в мовленні; вдосконалювати вміння знаходити корінь, закінчення, основу у словах; виховувати любов до природи, культуру писемного мовлення. Обладнання:
Маршрут подорожі, тема на дошці, наочність, “Сходинки слів”, малюнок лісу, казковий герой – Сова, хвилинка каліграфії, малюнок пташки, ребус, картки з колами, програвач, фішки. ХІД УРОКУ I.
Організаційний момент

/> 1.

Привітання. Добрий день вам, добрі люди!

Хай вам щастя-доля буде Не на день і не на рік, А на довгий-довгий вік! Є у нас предмет чудовий – Урок української мови. Ласкаво просимо ми вас Сьогодні на урок до нас. 2.

Слово вчителя. – Сьогодні, діти, ми ось на цьому автобусі поїдемо від зупинки до зу пинки за новими знаннями, будемо виконувати різні завдання! Отож, сідай те зручно і будьте уважними. Поїхали!

Як завжди, працюємо з фішками. На прикінці уроку ми дізнаємось, хто з учнів класу є найактивнішим на уроці.

Він і отримає найвищу кількість балів. II
.
Актуалізація знань
– Перша

зупинка – Галявина Мовознавців. 1.
Мовна розминка. Троє учнів працюють на картках. 1. Підкреслити підмет і присудок.

Розкинувся наш Київ над Дніпром.

Сірий ранок брови хмурить. 2. Розібрати за будовою, визначити корінь, закінчення, основу. Легенький -… Апельсини -…

____________________________________________________________ – А ми перевіримо домашнє завдання. (Вправа 239. Викликати учня до дошки. Він читає домашнє завдання.

Інші учні перевіряють.) – Текст домашньої вправи потрібно було записати під диктовку і під креслити дзвінкі приголосні, які потрібно вимовляти виразно в кінці сло ва та в кінці складу. – Яке слово допоможе перевірити сумнівну букву в слові? Легко – легенько; Швидко – швиденько. (Назвати кількість балів за виконання домашнього завдання.

Продемонструвати кращі зошити. Підбити підсумок перевірки домашнього завдання.) – Що означає опанувати культуру писемного мовлення?

2. Сходинки слів. – У вільні клітинки “сходинок” потрібно вписати букви так, щоб отри мати спільнокореневе слово.

ЛС
ЛСИ
ЛС0К
ЛСНИК
ЛС0ВИК
ЛСНИЧИЙ

– Який корінь у цих словах? – Що називається коренем слова? – А ось погляньте, який чудовий ліс взимку! Складіть речення (твір-мініатюру) за малюнком. – Ви добре впорались із завданням на цій галявині, отже, подорожуємо далі. – Друга зупинка – Стежинка Всезнайок. Ось прилетіла Сова і пропонує згадати, як пишеться буква Бб І букво-сполучення з нею. (Каліграфічна хвилинка.

) – Яких ви знаєте птахів, у назвах яких зустрічається буква Б? (Альбатрос, яструб, колібрі, рибалочка, горобець, бусол) (Учні по черзі записують на дошці.) – Складіть речення зі словом Колібрі. (Показати малюнок.) – Розберіть за будовою (визначте корінь, закінчення, основу). Рибалочка – Рибка, рибалити, рибний. (Показати малюнок. ) – Що називається закінченням?

– Що таке основа слова? (Частина слова без закінчення називається осНовою.) – Ви успішно впоралися із усіма завданнями і приїхали на третю зупинку – Долину Чомусиків. III
.

Оголошення теми і завдання уроку
– Діти, давайте згадаємо, з яких частин складається основа. (Основа слоВа може складатися з таких частин: префікса, кореня і суфікса.) – Яку частину основи ми ще не вивчали?

(Префікс і суфікс) – Отже, сьогодні ми з вами почнемо вивчати префікс. Це також дуже важлива частина слова. її опрацювання збагатить ваше мовлення значною кількістю нових слів, які ви навчитеся правильно вимовляти та писати.

Запишіть тему нашого уроку. – Що ж ми сьогодні повинні вивчити на уроці? – А тепер, діти, ми на знаходимось на четвертій зупинці. IV
.

Зупинка Уважних
1.

Вправа 240 (наочність). – Складіть за схемою словосполучення. Зверніть увагу на виділені частини слів.

– Чи змінився зміст словосполучень? 2. Вправа 241 (записати заздалегідь на дошці).

– Що таке антоніми? – До поданих слів за зразком доберіть антоніми. Позначте корені. – Ту частину, що знаходиться перед коренем, виділіть значком. – Давайте назвемо разом ті частинки, які ми виділили.

– Ось ці частинки, що знаходяться перед коренем, – це і є префікси. – Отже, частина слова, що знаходиться перед коренем, називається ПреФіксом. За допомогою префіксів утворюються нові слова.

(Повторити разом правило. ) 3. Самостійне читання правила в підручнику (С.

100). Повторення правила 2-3 учнями. 4. Фізкультхвилинка. V.
П’ята зупинка – Галявина Розумійок
– Прочитайте вправу 243. Що потрібно зробити в цій вправі? (Вправу по черзі записати на дошці. Повторити правило.

) VI.

Шоста зупинка – Яр Самостійності
– Діти, в яких на зошитах є сині кружечки, виконують вправу 242\ Діти, в яких на зошитах є червоні кружечки, – вправу 244. – Що потрібно зробити у Вправі 242] (Переписати, виділити префікси?) – Що потрібно зробити у Вправі 244? (Виписати виділені слова, дібрати Спільнокореневі, виділити корінь та префікс.) (Перевірити, повторити правило. ) – Чому текст називається “Тарасова криниця”?

VII

Сьома зупинка – Стежинка Кмітливості
– Відгадайте зашифроване слово. Перша його частина – префікс, друга – назва будинку для проживання влітку, а разом – те, що часом важко розв’язати. (Задача) – Де префікс у цьому слові? – А ось, діти, ребус, який потрібно розв’язати.

6384

(Книжка мовчки все розкаже.) – В якому слові є префікс?

VIII

Восьма зупинка – Місток Творчості
– По колу дописати префікси та прочитати спільнокореневі слова. (Роздати наочність за варіантами. Перевірити. Учні отримують по дві фішки.) IX.
Дев’ята зупинка – Підсумкова
– Чого ми вивчили сьогодні на уроці? – Яка частина слова називається префіксом? – Для чого потрібні префікси?

– Що найбільше сподобалось на уроці? – Підрахуйте свої бали. Хто отримав 12, 11, 10, 9, 8, 7…? X

Домашнє завдання
Вправа 245, Правило (С. 100).

– Що потрібно зробити у вправі?


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Тема. Ознайомлення з префіксом як значущою частиною слів