Художня майстерність Г. Ф. Квітки – Основ’яненка у змалюванні образів повісті ” Маруся”

Урок української літератури в 9 класі.

Тема: Художня майстерність Г. Ф. Квітки – Основ ‘ Яненка у змалюванні

Образів повісті ” Маруся”.

Мета: – допомогти усвідомити ідейно – художні особливості образів повісті, значення творчості

Письменника в цілому;

– розвивати навички аналізу художніх образів, засобів, літературних стилів, вміння

Систематизувати й узагальнювати навчальний матеріал;

– виховувати високі моральні якості, любов до літератури, естетичний смак.

Очікувані результати: учні знають

і розумують зміст повіті, уміють аналізувати і співставляти

Персонажів художнього твору, аналізують причини та шляхи вирішення головної проблеми

Твору, роблять висновки та узагальнення.

Тип уроку: комбінований

Методи та прийоми: слово вчителя, цілевизначення, робота з текстом, тестування, проблемне

Завдання, бесіда, колективна робота, вікторина, “мікрофон”, “дерево рішень”.

Обладнання: зошит, підручник, текст повісті, портрет письменника, крейдяний запис, посібник

“Готуємося до ЗО. Українська література. Тестові завдання. Ключі” Л. Кубішин, Л. Олійник,

Картки

з тестовими завданнями

Хід уроку:

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань.

Перевірочне тестування( за посіб. Л. Кубішин, Л. Олейнік. С. 24-25; картки із тестами)).

Перевірка домашнього завдання.

III. Повідомлення теми і мети уроку.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя про своєрідність повісті ” Маруся”, плани письменника щодо повісті та їх

Звершення.

Цілевизначення.

Ми повинні з’ясувати… Ми повинні навчитися… Це нам необхідно для того…

V. Сприйняття навчального матеріалу.

1) Проблемне завдання ( метод “Дерево рішень”)

– прочитати уривок розмови Наума з Василем, у якому батько обгрунтовує своє рішення не віддавати Марусю за парубка. ( Хр., с. 202- 203).

– Який вихід запропонували б ви, щоб молоді не розлучалися? Складіть власну схему рішення.

Проблема: Як Василеві подолати перешкоду?

Рішення І

Рішення ІІ

Рішення ІІІ

Батько заплатив би за “найомщика”, який пішов би служити замість Василя

Василь відмовився від

Марусі

Пішов сам працювати й заплатив би за “найомщика”, який би служив замість нього

+

+

+

Закохані були б разом, жили б щасливо

З багатих батьків увесь час тягли б гроші й держали б їх у страху

Можливо, дівчина залишилася б живою

Пропало б кохання,

Щастя

Молодих

Отримав би благословен-

Ня батьків Марусі

Розлучився б

З коханою і, можливо,

Через це вона

Б загинула

Колективна робота.

Порівняйте образи Марусі( ” Маруся” Г. К. – Основ’яненка) та Наталки Полтавки (“Наталка Полтавка” І. Котляревського). (Метод “Мозкова атака”)

Маруся

Наталка Полтавка

Спільне

Молоді дівчата, щиро кохають усупереч волі батьків, роботящі, вразливі, люблять батьків, чесні.

Відмінне

Сором’язлива, невпевнена, зображена в дусі сентименталізму

Рішуча, вміє боротися за своє щастя й домагається його; змальована в більш реалістичному дусі

VI. Закріплення вивченого.

Вікторина ” Про кого йдеться?”

– скромний, щирий, нелукавий, шанобливо ставиться до старших, кориться патріархально – родинним звичаям, релігійний. ( Василь)

працьовита, релігійна, любляча, добра й покірна волі чоловіка. ( Настя) ” Батькові й матері слухняний, старшим себе покірний, меж товариством друзяка, ні півслова нікому не збрехав… Коли почує яку бідність, наділить по своїй силі і совіт добрий дасть.” ( Наум) слухняна, покірна, працьовита, релігійна, поважає батьків, ідеал скромності. (Маруся )

VII. Підсумок уроку.

” Мікрофон”.

Ми сьогодні навчалися… Із видів роботи на уроці мені найбільше сподобалося… Я думаю, що Квітка – Основ’яненко своєю повістю… Я не згоден…

VIII. Виставлення оцінок та їх мотивація.

IV. Домашнє завдання: створити конспект на тему: ” Значення творчості Г. Ф. Квітки –

Основ’яненка”.

Підготувати презентації або буклети:

Літературний процес 40-60х рр. XIXст. Розвиток НУЛ 40-60рр.

XIXст. в Західній Україні.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Художня майстерність Г. Ф. Квітки – Основ’яненка у змалюванні образів повісті ” Маруся”