Виховна година: “Слово до слова – зложиться мова”

Мета: формувати розуміння того, що українська мова – наш скарб, без

Якого не може існувати ні народ, ні Україна, збагатити та доповнити наявні знання ; розвивати і корегувати логічне мислення, пізнавальні та пошукові інтереси школярів, увагу, пам’ять, фонематичний слух; Виховувати любов до рідної мови, поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти українською мовою.

Обладнання: плакати-вислови про мову, таблиця деформованих речень

(рядок з вірша, прислів’я).

Книжка “наша мова солов’їна. Тема на дошці, лялька

(для колискової).

Хід заняття:

І Організація класу. Нервово-психологічна підготовка

– Дорогі діти! До нас на виховну годину завітали гості. Ми раді їх вітати і давайте подаруємо їм щиру посмішку.

ІІ Тема, мета.

– Сьогодні ми зібрались щоб сказати теплі й ніжні слова про нашу рідну мову, щоб зрозуміти яке значення має мова для людини.

ІІІ Головна частина.

1. – Ми живемо на мальовничій землі – в Україні. Тут жили наші предки, живуть наші батьки, живемо ми. Милуємося красою рідної мови, природи, вслухаємося у чарівні мелодії пісень, вбираємо в себе ніжні звуки української мови.

1-й

учень. Слово до слова – зложиться мова.

На білому світі, на нашій землі.

Є мова у квітів, є мова в зорі,

Є мова у бджілки, метелика,

В клена, в бузкової гілки,

В любистку зеленім.

2-й учень. І в мене є мова

Барвиста, шовкова,

Весела і ніжна

Моя рідна українська мова!

2. – Без мови немає народу.

А тепер припустімо на хвилинку, що мови нашої – та інших мов на землі – ще немає.

– Якою була б земля? Якими були б ми?

Навіть уявити важко, яка б це була сумна і похмура картина: немає великих міст, навіть малих сіл, немає автомобілів, не літають літаки. Стіною стоять непрохідні ліси, а в них – хижі звірі, гадюки й сови…

А хто там боязко визирає? Та то ж первісна людина!(Входить до класу учень, одягнений в первісну людину, імітує рухами те, що хоче сказати). Вчитель коментує:

Скоцюбилась від холоду й страху, сторожко оглядається. Мова дуже бідна. Слова замінювались рухами рук, рухами вказували “Піди туди”, “Візьми оце!”, “Допоможи підняти!”(учень уходить).

– Такими були колись люди, такими б надовго зосталися, якби не винайшли мову через потребу спілкуватися. Письменники, поети зробили великий внесок у розвиток української мови.

3. – Любов до рідної мови розпочинається ще з колиски, з маминої пісні.

(Дівчина співає колискову пісню, колихаючи ляльку)

“Котику сіренький,

Котику біленький,

Не ходи до хати,

Не буди дитяти.

Дитя буде спати, а-а-а”

3-й учень:

Із слова починається людина,

Із мови починається мій рід.

Моя ласкава, мамина, єдина-

Щебече соловейко на весь світ.

– Яке перше слово вимовляє дитина?(мамо).

– Українська мова багата прислів’ями, приказками, загадками, жартами, піснями, віршами.

– Давайте утворимо речення із слів:

Буду, мови, я, золотої навчатись.(Буду я навчатись золотої мови).

– Від, й, слова, лід, теплого, розмерзає.

– Продовжіть прислів’я:

– Землю сонце прикрашає, а людину (праця).

5. – Наша мова легко без зусиль сама до рук не дається. Вам, любі діти, треба наполегливо праювати, запам’ятовувати правила, нові слова й цілі речення (прислів’я та приказки), бо це збагачує вашу мову. І тоді, послухавши вас, хтось скаже: ” Як прекрасно звучить українська мова!”

6. – Що вам допомагає у вивченні мови ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:

“Язика не має, а науки навчає”.

(книга)

– Молодці! Так як “Хто багато читає, багато знає”.

– А прочитавши цю книжечку, яка називається “Наша мова солов’їна”, ви ще глибше відчуєте, який то неоціненний скарб – наша рідна мова, що її потрібно не лише любити, а й берегти (вчитель показує книжечку).

ІV Заключна частина.

– Успіхів вам усім у вивченні української мови! А вашим вчителям і гостям давайте побажаємо щастя рясного, здоров’я міцного, неба безхмарного, настрою гарного.

V Підсумки.

На цьому наша виховна година ” Слово до слова – зложиться мова” закінчується.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Виховна година: “Слово до слова – зложиться мова”