Відкритий урок читання за методикою “Читання та письмо для розвитку критичного мислення” у 4-А класі Тема: В. Сухомлинський “Посиротив”

Мета. Формувати навички правильного свідомого виразного чи-тання, вчити усвідомлювати залежність результатів від дій і вчинків; розвивати інтерес до читання, логічне і критичне мислення, зв’язне мовлення; сприяти вихованню бережного ставлення до птахів.
Обладнання: картка із словом “безрозсудний”, картки з ключовими словами, питаннями на витлумачення, незакінченим реченням, мікрофон
Хід уроку
I етап. Актуалізація
1. Асоціювання до слова “безрозсудний”
– Що ви уявляєте, коли чуєте слово “безрозсудний”?

Які асоціації виникають у вас?
(Робота в групах. Колективне обговорення. Запис на дошці мірку-вань дітей.)
2. Передбачення ( за ключовими словами)
Юрко, рогатка, горобець, 5 пташенят, посиротив, учитель, мовчаз-ний.
II етап. Усвідомлення нового матеріалу
1. Читання тексту учнями самостійно.
2. Перевірка передбачення
– Чиє передбачення було найближчим до тексту?
3. Читання тексту вголос.
III. Міркування (рефлексія)
1. Питання на витлумачення.
– З чим прийшов Юрко до школи?
– Чому він опинився під кущем бузку?
– Кого він побачив під кущем?
– Який вчинок зробив хлопчик?
/> – Які наслідки мав вчинок Юрка?
– Чи можна було виправити зроблене Юрком?
– Як вплинув цей вчинок на духовне здоров’я хлопчика?
– Як ви думаєте, чи зрозумів хлопчик свою провину?
2. Незакінчене речення
– Подумайте і закінчить речення.
Безрозсудний вчинок може….
3. Інтерв’ю з “Юрком”
– Уявіть собі, що кореспонденту місцевої газети стало відомо про вчинок Юрка.
Орієнтовні запитання:
– Як тебе звуть?
– Що з тобою сталося?
– Чи зрозумів ти, що вчинив погано?
– Чого навчив тебе цей випадок?
VІ. Підсумок уроку.
– Діти, чому нас навчив цей урок? Що хотів донести до нас автор цього оповідання В. Сухомлинський? ПОСИРОТИВ
Юрко прийшов до школи з рогаткою. До уроків було ще чи-мало часу. Він сів під кущем бузку й став дивитися на горобців, що весело цвірінькали, плигаючи з гілки на гілку.
Враз усі горобці знялися й кудись полетіли. Залишився один. Він цвірінькав тихо й ласкаво.

Потім став дзьобиком чистити пір’я-чко.
Юрко націлився з рогатки й пустив у нього камінець. Камінець влучив у голівку. На листя бризнула кров, а тільце впало додолу.
Юркові стало страшно. “Невже це я зробив?” – подумалось йому.
Тут відчув, як хтось поклав йому руку на плече. Обернувся – Панас Іванович, учитель.
Панас Іванович відхилив гілку, і Юрко побачив на бузковій гілці горобине гніздо. З нього виглядало п’ять пташенят. Голі, без-помічні, вони жалібно пищали, роззявляючи дзьобики.
– Вони тепер лишилися без матері,- тихо сказав Панас Іва-нович. – А якби з твоєю мамою хтось таке вчинив…
Юрко стояв блідий і мовчазний.
– Ну, що ж, іди на урок,- зітхнув Панас Іванович – Допо-могти цим бідолашкам ніхто вже не зможе…
Уночі Юрко майже не спав. Йому вважалися пташенятка, що роззявляли дзьобики й жалібно пищали, гукаючи матусю.
В. Сухомлинський


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Відкритий урок читання за методикою “Читання та письмо для розвитку критичного мислення” у 4-А класі Тема: В. Сухомлинський “Посиротив”