Урок музики в 2-му класі по темі “Симфонічний оркестр. Знайомство з симфонічною казкою С. Прокофьева “Петя і вовк”
Урок музики в 2-му класі по темі “Симфонічний оркестр. Знайомство з симфонічною казкою С. Прокофьева “Петя і вовк” – – – – – Даний урок представлений за технологією розвитку критичного мислення. Критичне мислення – таке мислення, за допомогою якого учень самостійно розвивається.
Ця технологія дозволяє розвивати критичне мислення учнів при організації їх роботи з різними джерелами інформації. Даний урок представляє роботу з грамзаписом симфонічної казки С. Прокофьева “Петя і вовк”. По розсуду педагога можна
Урок побудований по базовій моделі технологія розвитку критичного мислення, яка припускає три основних складових. Перша – стадія виклику – необхідно актуалізувати і узагальнити наявні знання, викликати інтерес, мотивувати що вчаться до активної учбової діяльності. Друга – стадія осмислення – отримання нової інформації, її осмислення і співвідношення з власними знаннями. Завершальна – стадія роздуму і рефлексії – аналіз процесу вивчення матеріалу, цілісне осмислення, узагальнення отриманої інформації.
Технологія розвитку критичного мислення
Діти пропонують свої варіанти відповідей, вчитель коротко записує їх в таблицю. Кількість колонок по розсуду вчителя. Варіанти пропозицій.
1 2 3 4 5 Стратегія: “читання (слухання) із зупинкою” пропонує обговорення заголовка твору, його змісту і проблематики. На завершальній стадії уроку – рефлексії – використовується стратегія “синквейн”. Строгі правила складання “синквейнов” такі: тема, виражена одним словом, – іменником. опис теми двома словами – прикметники. опис дії трьома словами – дієсловами. фраза з чотирьох слів, що виражає відношення автора до даної теми. одне слово – синонім до першого, на емоційному відгуку автора.
Строгі правила “синквейна” закріплюють за кожним рядком не лише певну кількість слів, але і частки мови, якими користується автор. Можна запропонувати хлопцям скласти один “синквейн” на двох, що полегшить завдання. Складені “синквейни” обговорюються всім класом. Урок Тема уроку: Симфонічний оркестр.
Знайомство з симфонічною казкою С. Прокофьева “Петя і вовк”. Мета: Підвищення творчої активності, зацікавленості, сприйнятливості кожного дитяти, формування уміння мислити мислити. Завдання: Навчити дітей слухати музику, розуміти її характер і зміст.
Формувати навики культури спілкування, уміння будувати монологічні вислови, заглиблювати емоційну чуйність на музику. Виховувати любов до музики. Створювати здоровьесберегающию середу в навчанні. Образотворчий ряд: Симфонічний оркестр Оркестр народних інструментів Ілюстрації до казки “Петя і вовк” Музичний ряд: Фонохрестоматія до програми по музиці для загальноосвітньої школи.
С. Прокофьев “Петя і вовк”. Симфонічна казка для дітей Компакт-диск диск із записом звучання симфонічного оркестру, оркестру народних інструментів, духового оркестру. Устаткування: Мр3 програвач, програвач.
Хід уроку I. Стадія виклику. Звучить музика у виконанні симфонічного оркестру. Можна використовувати будь-який знайомий твір. Вчитель: У чийого виконання прозвучала музика?
Діти: Цю музику виконав оркестр. Вчитель: Яким це був оркестр? Діти: Це симфонічний оркестр.
Вчитель: А які оркестри ви ще ви знаєте? Діти: Оркестр народних інструментів і духовий оркестр. Вчитель: Вірно, подивимося на таблицях ці оркестри і пригадаємо назви деяких інструментів. Діти називають знайомі інструменти.
Вчитель: Давайте повернемося до першої таблиці, подивимося симфонічний оркестр і пригадаємо інструменти. Діти називають групи оркестру і назви інструментів. Вчитель: Кожен інструмент оживає в звучанні, він також як і актор на сцені грає свою роль. І сьогодні ми в цьому переконаємося, познайомившись з симфонічною казкою Сергія Сергійовича Прокофьева “Петя і вовк”. Ця казка була написана в 1936 році.
Про те як народжувався цей твір згадувала Наталія Миколаївна Сац: “Ми з Сергієм Сергійовичем фантазували можливі сюжети: я словами, він – музикою. Та, це буде казка, головна мета якої познайомити молодших школярів з музичними і інструмент
ами; у неї має бути увлекательноє зміст, несподівані події, щоб хлопці слухали з безперервним інтересом – а що буде далі? Вирішили так: потрібно, щоб в казці були дійові особи, які можуть яскраво виразити звучання того або іншого музичного інструменту. Ми вирішили, що в симфонічній казці для самих молодших слухачів мають бути яскраві образи з помітними характерами, несхожими один на іншій”. II.
Стратегія “слухання із зупинками”. Стадія осмислення Вчитель: Хлопці казка називається “Петя і вовк” як ви припускаєте, які ще герої можуть бути присутніми в цій казці? Варіанти відповідей дітей.
Вчитель: Скажіть, про що буде, ця казка і як розвиватимуться події? Діти висловлюють найнесподіваніші припущення. Вчитель: Хлопці, ми уважно прослухаємо вступ і дізнаємося, з якими персонажами зустрінемося в казці.
Після прослухування заповнюється перші дві колонки: герой, інструмент. Вчитель: Ми познайомилися зі всіма дійовими особами казки “Петя і вовк”. Слухання почала казки. “Рано вранці піонер Петя відкрив хвіртку і вийшов на великий зелений лужок.” Тут можна зробити першу зупинку і дати хлопцям можливість пофантазувати, що станеться далі.
Відповіді дітей коротко записати в першу колонку. Моменти зупинок вчитель вибирає на свій розсуд. Зацікавленість дітей: “А що станеться далі?” припускає найрізноманітніші, несподівані і суперечливі варіанти відповідей, які вчитель записує на дошці в таблицю.
Потім хлопці прослухують фрагмент казки, порівнюють зі своїми відповідями. Хлопці познайомляться із змістом казки, коли таблиця буде повністю заповнена. Герою Інструмент 1 2 3 4 5 6 Пташка Флейта “Рано вранці піонер Петя відкрив хвіртку і вийшов на великий зелений лужок.” “З лісу здався сірий вовк.” “Вовк дивився жадібними очима.” “В цей час з лісу.” “Вони йшли слідами вовка і стріляли.” “Петя сказав: ” Не треба стріляти!”.” Качка Гобой Кішка Кларнет Петя Струнний квартет Дідусь Фагот Вовк Валторни Мисливці Літаври Фізмінутка відпочинку “Оздоровчий етюд” III. Стадія рефлексії.
Аналіз прослуханого твору, бесіда по питаннях: Яке враження справив на вас Петя? Які інструменти виконували тему головного героя, допомагали передати його характер? Який герой вам особливо сподобався і запам’ятався? Який інструмент характеризує його?
Стратегія “синквейн” Скласти синквейн. Петя пташка дідусь вовк. Наприклад: Петя Цікавий, хоробрий. Гуляє, рятує, ловить.
Сміливий хлопчик не боїться вовка. Герой. Виставляння оцінок.