Тематична контрольна робота №1 . “Вступ. Із пісенних скарбів”
Мета
: за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань, умінь та навичок з вивченої теми, закріпити їх; розвивати увагу, пам’ять, спритність, рішучість, кмітливість, уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань; виховувати наполегливість, старанність, силу волі, інтерес до наслідків власної праці, пунктуальність. Тип уроку
: контроль, корекція знань та вмінь. Обладнання
: тестові завдання і питання для контролю за темою. ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент II. Оголошення теми, мети
Пояснення учителя до виконання тематичної контрольної роботи IV. Хід контрольної роботи І варіант Початковий рівень 1. Починаючи з якого століття слов’яни використовують папір для написання книг? А) ХІІ ст.; б) Х ст.; в) ХІV с т.
2. “Ой на горі та женці жнуть” належить до пісень: А) козацьких; б) чумацьких; в) жниварських. 3. Який птах викрав миленького від молодиці (“Жартівливі коломийки”)? а) грак; б) ворон; в) орел. Середній рівень 4. Чим хворіє Андрій, герой жартівливих коломийок? 5. Назвіть відомі вам козацькі пісні.
6. Чому художня література –
8. Доведіть, що народна пісня має не тільки пізнавальне, а й виховне значення. 9. Які вади людського характеру висміюються у жартівливих коломийках? Наведіть 2-3 приклади. Високий рівень.
Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. “В піснях оживає історія мого народу”. 11. “Книга – узда для тіла і душі”. 12. “Простота і мудрість коломийок”. ІІ варіант Початковий рівень 1. Яке з прислів’їв про книгу має інший смисл: А) З книгою жити – з добром дружити. Б) У домі без книги, як без вікон, темно.
В) Знання – це сонце, книга – вікно. 2. Героя якої пісні мати спочатку проганяла з дому, а потім кликала Повернутися? А) “Ой у степу криниченька”; б) “Гомін, гомін по діброві”; в) “Ой на горі та женці жнуть”. 3. Визначте останній рядок циклу коломийок “Дозвілля молоді”.
А) “Щось я така охочая в неділю до танців”; Б) “Кожен так собі співає, як йому на душі”; В) “Бо вже мене, молодого, болить попід груди”. Середній рівень 4. Яким чином впливає коломийка на її виконавців (“Дозвілля молоді”)? 5. Про яких славних гетьманів України згадується у пісні “Ой на горі та женці жнуть”?
6. Назвіть функції літератури. Додатковий рівень Дайте відповідь на одне з питань. 7. Прокоментуйте висловлювання Д. Павличка про те, що життя без книги – хата без вікон.
8. Чому, на ваш погляд, народні пісні й зараз залишаються животворним джерелом літератури? 9. Порівняйте коломийку з народною піснею. Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем: 10. “Пісня – скарбниця нашої мудрості, нашої історії”. 11. “Велика користь буває від учення книжною”.
12. “Актуальність коломийок серед українців. ІІІ варіант Початковий рівень 1. Художня література відображує життя людини: А) у найбільш загальному виді; б) у динамічному розвитку; в) за допомогою ліній і фарб. 2. В якій пісні розповідається про загибель козака на Московщині? А) “Стоїть явір над водою”; б) “Ой у степу криниченька”; в) “Гомін, гомін по діброві”.
3. Через що “чотири легіники”, обертаючи сіно, повтікали (“Жартівливі Коломийки”)? Бо: А) захотілося спати; б) вирішили піти скупатися у ставу; в) зашелестіла миша. Середній рівень 4. Якої шкоди завдав городині герой жартівливих коломийок? 5. Які жанри соціально-побутових пісень вам відомі?
Назвіть їх. 6. Коли з’явилися перші друковані книги на Україні? Достатній рівень Дайте відповідь на одне з питань.
7. Обгрунтуйте побутування народної думки: “Хто багато читає, той багато і знає”. 8. Висловіть власну точку зору стосовно історичного виникнення коломийок як пісенного жанру. 9. Вмотивуйте, чому говорять, що пісня – це душа народу. Високий рівень Напишіть твір-мініатюру на одну з поданих тем.
10. “Народ – творець української пісні”. 11. “Книга – джерело мудрості”. 12. “Коломийка – невід’ємний супутник буднів і свят українського народу”.
IV. Підсумок уроку
V. Домашнє завдання
Підготувати міні-доповідь про біографію І. Франка, знати ідейно-художній зміст І, ІІ розділів твору письменника “Захар Беркут”.