Тема. Звук ж. Позначення його буквою “Ж” (же). Написання рядкової букви “ж” (же)
Загальноосвітня школа І – II ст. №12 Кіровоградської міської ради Кіровоградської області
Урок
З української мови (навчання грамоти)
У 1 класі
Звук, Позначення ного буквою “же”. Написання рядкової букви ж.
Вчитель: Мерещенко Г. С
Кіровоград 2010
Тема. Звук ж. Позначення його буквою “Ж” (же). Написання рядкової букви “ж” (же).
Мета. Ознайомити учнів зі звуком ж та буквою “же”, вчити писати рядкову букву “ж”, закріплювати уміння здійснювати звуко-буквений аналіз слів, формувати навички правильного,
Обладнання. Каса букв, звукові фішки, набірне полотно, малюнки тварин, текст для читання.
Хід уроку
I. Організація учнів до уроку
Розминка
Послухайте вірш: Всміхнися сонечку вгорі Воно таке красиве
А ввечері всміхнись зорі – Там так багато дива. Всміхнися мамі дорогій І вітерцеві в полі. Всміхнися вчительці своїй І дітлахам у школі.
Всміхнися щиро, від душі І стане всім світліше. Ти сонечко в душі знайди Та радість всім нести спіши.
Всміхніться один одному. З гарним настроєм починаємо наш
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук і букву, яка його позначає на письмі, але який саме ви можете дізнатися коли відгадаєте загадки.
III. Вивчення нового матеріалу.
1.1) Така велика, довгошия
І вища за найбільшу шафу Така розумна і красива У зоопарку є… (жирафа)
Сама зелена, мов трава Весь час гукає
Ква – ква – ква! (жаба)
Повзун повзе, на базар голки везе. (їжак) В’ється вірьовка, На кінці головка, (вуж)
( На дошці поступово з’являються малюнки з відгадками. )
Погляньте на дошку, давайте ще раз промовимо ці слова ( діти називають ). Як можна сказати одним словом? Хто це? (тварини ). А з яким звуком дружать всі ці тварини? ( зі звуком ж ). Так який же звук ми будемо з вами вивчати? Назвіть слова, де звук ж стоїть на початку слова, в середині, в кінці.
Артикуляція звука ж, спостереження за вимовою. Віднесення його до групи приголосних. Чистомовки.
Жа-жа-жа – побачив вужа. Жу-жу-жу – по доріжці біжу. Жі-жі-жі – на крижині моржі.
Жи-жи-жи – дружбу бережи. Аж-аж-аж – це мій багаж. Уж-уж-уж – повзе вуж. Еж-еж-еж – бережи ліс від пожеж.
Добір слів зі звуком ж у різних позиціях. Журавель книжка ніж
Жаба ножиці ріж
Жук ложка вуж
Жити стежка корж
Гра “Впіймай звук ж “.
Жук, жолудь, жоржина, хризантема, вуж, жаба, книга, зошит, пиріжок, булка, коржик, кажан, живіт, руки, жалити, кусати.
Звуковий аналіз слів зі звуком ж. Жаба, жила, подорож.
З якої казки ці слова? (“Жабка-мандрівниця”.) Реклама цієї книжки, побудова звукової моделі слова жаба.
Ознайомлення з буквою “ж” (же). Алфавітна назва букви. Аналіз будови.
Порівняння великої і малої літери “ж” . Визначення місця літери “ж” в касі букв.
Бо я літера така – Дуже схожа на жука. Тільки ти жука згадаєш, Мене одразу упізнаєш.
Утворення і читання складів з буквою “же”. Пояснення вчителем написання букви “ж” на дошці.
А зараз приготуйтеся писати букву “ж” в зошиті. Пропишіть букву “ж” разом зі мою в повітрі. Пропишіть за стрілками – помічницями в зошиті. Напишіть пів рядка маленької букви”ж”.
Одягніть корону на найкращу букву. (Кожен в своєму зошиті вибирає найкращу букву).
Робота за “Букварем” . Аналіз звукових моделей слів: “вуж”, “жук”. Читання складів. Читання слів, поданих аналітико-синтетичн им способом. Орфоепічні вправи.
Робота над віршиками і скоромовкою (103). Читання вчителем.
Б) Самостійне напівголосне читання учнями.
Читання вголос. Г) Бесіда про жнива.
Г) Заучування напам’ять скоромовки. Читання в пришвидшеному темпі.
Д) Читання “Незнайкою”.
Вчитель: Учні:
Як діждемо зими, літа
То напиляємо жита, нажнемо
Літечко холодненьке, тепленьке
Яєчко золотеньке жито
VI. Робота над текстом “Петрик і Рижик”.
“Читання з передбаченням”. Передбачення за назвою:
Прочитайте назву оповідання. Як ви думаєте, про що в ньому може розповідатися? ( відповіді дітей ).
Читання тексту вчителем. Діти уважно слухають та порівнюють свої передбачення зі змістом тексту.
Петрик і Рижик
Гарні взимку деньки! Пухнастий сніжок засипав всі доріжки. Петрик взяв лижі. Він поспішав на гірку.
Вірний Рижик біжить туди. А там уже малюки граються в сніжки.
Відповіді на запитання.
Що засипав сніжок? Що взяв Петрик? Куди поспішав Петрик?
Хто був з Петриком?
VII. Підсумок уроку
Бесіда.
Яку нову літеру вивчили? Який звук вона позначає? Б) Аналіз лінійки букв.
Вивчення віршика напам’ять. Біля озера щодня
Бавить жаба жабеня. Обіймає лапкою, Називає жабкою.