Тема уроку. Зв’язне мовлення. Особливості побудови розповіді про процес праці
Мета: ознайомити учнів з особливостями побудови розповіді про процес праці; розвивати логічне та образне мислення, пам’ять, увагу; виховувати любов до праці, повагу до трударів. Обладнання: тлумачний словник, дидактичний матеріал. ХІД УРОКУ
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Робота з текстом. — Прослухайте текст. Визначте тип та стиль мовлення, тему Та головну думку висловлювання. Доберіть заголовок.
Напередодні Різдва мама готувала кутю. Ми сідали на припічок і як заворожені спостерігали за її вправними рухами. Спочатку матуся
Потім відкидала на сито, промивала холодною водою і ставила, доки вода стече. Далі висипала пшеницю на велику таріль, обливала медом, узваром, притрушувала товченими волоськими горіхами, які ми збирали на узліссі восени, та товченим маком. Ми сиділи притихлі, мов гороб’ята, і чекали чуда.
Адже завтра Різдво. — Перекажіть ту частину тексту, яка безпосередньо розпові Дає про трудовий процес.
Які слова вказують на послідовність Виконання дій? II.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
А як описати процес праці?
Сьогодні на уроці ви навчитеся робити це правильно, грамотно, змістовно та красиво. Спочатку послухайте пояснення про те, що таке процес праці.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1.
Пояснення вчителя. (Учитель може скористатися теоретичним матеріалом підручника.
) Процес праці — сисТема уроку послідовно виконуваних трудових операцій, яка обов’язково має певний результат — вихідний продукт. Найдоцільнішою формою поінформування про процес праці є розповідь. Речення тексту будуються так: «відоме» — вказівка на діючу особу та на час виконання певних дій, «нове» — вказівка на дію. Наприклад: Спочатку матуся ретельно промивала пшеницю й відварювала до м’якості разом із родзинками.
Розповідь про трудовий процес може бути складена в науковому, діловому та художньому стилях. 2. Робота з таблицею.
— Розгляньте таблицю «Порівняй». Наукова, ділова розповідь про процес праці Художня розповідь про процес праці Мета — передати конкретні узагальнені відомості про те, як потрібно виготовляти той чи інший продукт.
Розповідь має характер інструкції, позбавлена емоційності, слова вживаються в прямому значенні; Названі трудові операції стосуються не конкретного виконавця, а особи узагальненої, тому назва виконавця найчастіше відсутня, вживаються дієслова 3 ос. множ. Часто використовуються поєднання слів можна, треба, необхідно, слід з неозначеною формою дієслова. Мета — викликати певне ставлення і до самої праці, і до її виконавця; Розповідь образна, емоційна, вживаються художні засоби.
3. Робота з текстом.
— Прочитайте текст і порівняйте його з поезією І. Калинця «Писанка», яку ви вивчали у 6 класі. Доведіть, що обидва тексти є розповіддю про трудовий процес. Визначте стиль кожного з висловлювань, свою думку обгрунтуйте.
З’ясуйте, з якою метою створене кожне з висловлювань.
Писанки
Для писанок відбираються чисті й гарної форми яйця — найчастіше курячі, гусячі, качині та, як у сиву давнину, яйця голубів чи горлиць. Для виготовлення власне писанок яйця перед роботою трохи підігрівають, потім розтоплюють бджолиний віск і за допомогою писачків різної конструкції розписують їх.
Писачки — це здебільшого металеві трубочки, прикріплені дротом до дерев’яного патичка, а також кістки риб, булавки, голки, навіть цвяшки. Як же народжується писанка? Спочатку писачком наносять на нефарбоване яйце ті елементи орнаменту, які мають бути білими.
Потім яйце занурюють у найсвітлішу фарбу (ясно-жовту).
Затим на просохлу поверхню пофарбованого яйця наносять воскові лінії, які повинні бути ясно-жовтого кольору, і знову занурюють яйце у фарбу (темно-жовту); далі пишуть елементи темно-жовтого кольору й опускають яйце до ще темнішої фарби — червоної, тоді відповідно до темно-вишневої, коричневої або чорної. Нарешті яйце підігрівають у печі чи гарячій воді, аби зійшов віск — і писанка готова.
Аби одержати білі писанки, після нанесення кольорового орнаменту поверхню яйця знебарвлювали міцним капустяним квасом. Перед розписуванням, щоб знежирити, яйця обробляють оцтом або галуном. (Е. Біняшевський) 4. Словникова робота. — Прочитайте наведені слова.
Представники яких професій Могли б використати кожне з них у розповіді про свою працю? Верстка, скальпель, указка, молекули, індикатор, опера, розрихлювач.
— Значення невідомих слів з’ясуйте за тлумачним словником. 5.
Творча робота. Завдання: скласти усну розповідь про процес праці, який найчастіше доводиться виконувати. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Бесіда за питаннями. — Що можна вважати процесом праці? — Що спільного та відмінного в розповідях про процес праці, складених у науковому та художньому стилях? — Які засоби зв’язку речень у тексті використовуються при створенні розповіді про процес праці?
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
У науковому та художньому стилях скласти розповідь про процес приготування улюбленої страви.