Тема уроку. Способи творення дієслів. Розбір дієслова як частини мови
Мета: повторити основні способи словотвору, домогтися розуміння учнями способів творення дієслів; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; виховувати допитливість, прагнення пізнавати світ. Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки. ХІД УРОКУ
I.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ Бесіда за питаннями. — Які є способи словотвору в українській мові? — Який спосіб найпродуктивніший при творенні іменників, прикметників? — Яка різниця між твірним словом та твірною основою? — Коли ми можемо говорити про префіксально-суфіксальний
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ 1. Робота в групах. Кожна група отримує картки з теоретичним матеріалом (картки однакові для всіх груп).
Завдання: опрацювати теоретичний матеріал та I група — скласти узагальнюючу таблицю «Способи тво Рення дієслів»; II група — скласти усне повідомлення на лінгвістичну Тему; III група — розробити два завдання на закріплення вив Ченого; IV група — скласти низку запитань чи тестові завдання для Перевірки рівня засвоєння теми «Способи творення
Такі дієслова виступають базою для творення нових похідних дієслів. Похідні дієслова утворюються від дієслів, іменників, прикметників, числівників, рідше займенників, прислівників і вигуків. Є три способи творення дієслів: префіксальний, суфіксальний, префіксально-суфіксальний.
Префіксальним способом дієслова утворюються тільки від інших дієслів, причому до одного твірного слова може приєднуватися значна кількість префіксів, кожен з яких надає слову іншого значення. Забігти відбігти Добігти об’біггти Бігти Підбігти побігти Прибігти вибігти Це найбільш продуктивний спосіб творення слів.
Суфіксальним способом утворюються дієслова від: — дієслівних основ: штовхати -» штовхнути, прочитати -» прочитувати, посилити -» посилювати’, — від іменникових основ: обід -» обідати, ніч -» ночу-л Вати, коса -» косити, ірозумі -» розуміти; — від прикметникових основ: білий -» біліти і білити, пильний -» пильнувати, доросліший -» дорослішати, кислий -» киснути (в останньому прикладі відбувається спрощення у групі приголосних слн -» сн); — від числівникових основ: двоє ([двойе]) -» двоїти ([двойіти]), четвертий -» четвертувати; — від займенників: якати, тикати, викати; — від вигуків: ахати, охати, ойкати, нукати. Префіксально-суфіксальний спосіб творення дієслів Префіксально-суфіксальним способом утворюються дієслова від: — дієслівних основ: глядіти -» наглядати, кусати -» надкусити; — від неозначеної форми дієслова: сидіти -» насидітись, бігти -» розбігтись; — від іменникових основ: земля -» з~аземлити, зброя ([збройа]) -» Озброїти ([озбройїти]); — від прикметникових основ: власний -» привласнити, більший -» перебільшувати; — від займенників: свій -» з~асвоіти ([засвойіти]), Інакший -» переінакшити; 1 ‘ — і Л — і А — від числівників: двоє ([двойе]) -» подвоїти ([подвойіти]).
Липіе в окремих дієсловах спостерігається складання: носити плоди -» плодоносити; тихо, мирно -» тихо-мирити; лихе слово -» лихословити. 2. Презентація результатів роботи І і II груп. 3. Виконання завдань, складених III групою.
4. Бліц-перевірка знань за тестами, складеними учасниками IV групи. 5. Підбиття результатів групової роботи. — Позначте смайликами рівень вашої комфортності під час групової роботи. — Визначте рівень власного внеску в досягненні результатів колективної роботи. 6. Самооцінка та взаємооцінка.
7. Знайомство з послідовністю морфологічного розбору дієслова. 1) Назва частини мови. Загальне значення. 2) Початкова форма (неозначена форма).
3) Морфологічні ознаки: — вид; — перехідність; — постійні — спосіб; — час; — особа (або рід) і число. 4) Дієвідміна. 5) Синтаксична роль.
8. Виконання вправи на закріплення вивченого матеріалу. — Прочитайте текст, випишіть усі дієслова, визначте спосіб творення. Виділені слова розберіть як частину мови. Як виникає веселка?
Після дощу тобі, напевно, доводилось бачити веселку. Скільки кольорів у веселки? Правильно, сім: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий.
Як же виникає веселка? Сонячне світло здається нам білим, але насправді в білому змішані всі вищеперелічені кольори. Якщо біле сонячне світло проходить через краплинку води, яких так багато в повітрі після дощу, то воно й розкладається на сім яскравих кольорів. Видовище просто захоплює.
Ось чому ми бачимо після дощу красуню-веселку. V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Від слів зброя, здоров’я, закон, вода, вузький, повний, звук, десятеро, земля утворити дієслова префіксально-суфіксальним способом або виконати вправу 195.