Тема уроку. Дієприкметник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: дати поняття про дієприкметник як особливу форму дієслова; навчити учнів розпізнавати дієприкметники в реченнях, доцільно використовувати їх у власному мовленні; сприяти збагаченню словникового запасу учнів, виховувати повагу до героїчного минулого нашої батьківщини, вшанувати пам’ять загиблих співвітчизників. Обладнання: узагальнюючі таблиці «Дієприкметник», «Порів — Няй» та «Розрізняй», підручник. ХІД УРОКУ
І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ 1. Бесіда за питаннями.
— Дайте визначення поняття «дієслово».
2. Проблемні завдання.
— Скажіть, на які питання відповідають слова чарівний, ча Рувати та чаруюча; визначте, до яких частин мови вони нале Жать, які морфологічні ознаки характерні для кожного слова. II. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ III.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ — Порівняйте словосполучення, що спільного і відмінного ма Ють прикметники І стовпчика і спільнокореневі слова II стовпчика? черствий хліб жовте листя прямий постріл темний ліс зчерствілий хліб пожовкле
(Учитель може запропонувати учням прочитати теоретичний матеріал підручника, розміщений на с. 121-122. ) Дієприкметник — форма дієслова, що виражає ознаку предмета за дією або станом і має граматичні особливості дієслова і прикметника.
Діє + прикметник поєднує ознаки дієслова прикметника вид вказує на ознаку предмета, доконаний або недоконаний відповідає на запитання заіржавілий, іржавіючий який? яка? який? битий, бита, бите, биті час узгоджується з іменником
2. Проблемне завдання учням. — Розгляньте таблиці «Порівняй» та «Розрізняй» і скажіть, у чому полягає відмінність між прикметником та дієприкметником. Порівняй:
Дієприкметники прикметники вказують вказують на ознаку предмета за дією на постійну ознаку охолоджений напій холодний напій побілена хата біла хата занижені оцінки низькі оцінки
Розрізняй: Дієприкметники Дієприкметники, Прикметники, ут — несказаний що перейшли ворені ВІД ДІЄСЛІВ — (ще) не сказаний, в прикметники НИХ основ просіяний через сито, сидяча робота, несказанний, битий дощами дах,.. колючий дріт, невпинний, під — підписаний, перекладе — спілий кавун, писний, посівний, ний, спожитий, блис — сіяне борошно, подвійний пере — каючий, докладений, битий шлях кладний, доклад — подвоєний ний мають ознаки дієслів, виражають пос — мають суфікси виражають змінну тійні ознаки, прикметників ознаку (за дією) можуть змінюва — варений, печений ти наголос варений, печений 3. Практична робота. — Випишіть дієприкметники, ставлячи їх у початковій формі. Тільки сир одкладений гарний, а одкладена робота — погана. Дівка заплетена, а хата не метена. Зароблений сухар краще краденого бублика.
Такий, що з-під стоячого чоловіка підошву випоре. Розуму палата, а ключ від неї загублений. Не діли шкуру невбитого ведмедя. V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ Тренувальні вправи.
Завдання І: прочитати текст. Виписати речення з дієприкметниками. Підкреслити у виписаних реченнях члени речення, з’ясувати синтаксичну роль дієприкметників. Указати антоніми.
Пояснити правопис виділених слів. Мій перший вірш написаний в окопі, на тій сипкій од вибухів стіні, коли згубили зорі в гороскопі моє дитинство, вбите на війні. Лилась пожежі вулканічна лава Горела хата. Ніч здавалась днем І захлиналась наша переправа — через Дніпро — водою і вогнем.
Гула земля. Сусідський плакав хлопчик Хрестилась баба, і кінчався хліб. Двигтів отой вузесенький окопчик, де дві сім’ї тулились кілька діб.
0, перший біль тих не дитячих вражень, Який він слід у серці залипіа! Як невимовне віршами не скажеш, Чи не німою зробиться душа?! (Ліна Костенко) Завдання II: прочитати текст, виписати дієприкметники і проаналізувати їх за схемою.
Дієприкметник Дієслівні ознаки Вид Час Прикметникові ознаки Рід Число Відмінок Бронзовий солдат
Відлитий з металу солдат застиг на гранітному постаменті, встановленому на високому кургані. Наче сама історія вихопила його з атакуючих лав хороброго вояцтва і поставила на широкій видноті, щоб люди бачили його з усіх чотирьох сторін світу. Він не стоїть, він застиг у леті, затиснувши в руках автомат, і поли його сірої шинелі, розвіяні вітром, нагадують крила орла. (За І. Гроною) VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Заповнення таблиці. — Діти, ви вивчили тему, заповніть, будь ласка, таблицю. Знаю!
Умію! VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
З художньої літератури чи періодичної преси виписати невеликий текст або 6-7 речень з дієприкметниками, з’ясувати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль або виконати вправу 202.