Розробка уроків з курсу “Я і Україна”

Система уроків з курсу “Я і Україна” . 2 клас

Тема . Сонце – джерело світла й тепла на Землі.

Мета: збагатити знання про Сонце як небесну зірку; ознайомити учнів із значенням сонячного тепла і світла; формувати вміння встановлювати причинно-наслідкові звязки в природі на основі власних спостережень; розвивати творчу уяву, образне мислення учнів; виховувати спостережливість, інтерес до вивчення природи рідного краю.

Обладнання: картки із загадками, таблиці “Жива, нежива природа”.

Х і д у р о к у.

І.

Організація класу.

Дзвоник всім нам дав наказ –

До роботи швидше в клас.

Біля парти станем чемно,

Хай мене час недаремно.

Будемо уважні і старанні всі,

Сядемо рівненько на місця свої.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Підсумок фенелогічних спостережень:

– Яка пора року?

– Який місяць?

– Яке сьогодні небо?

– Чи були опади?

– Тепло сьогодні, чи холодно?

– Яка погода була протягом тижня?

– Які дні переважали?

2. Перевірка домашнього завдання.

Робота в парах

А) Робота з таблицею “Жива, нежива природа”

– Діти, ми вже познайомилися

з живою та неживою природою. Зараз я пропоную вам, працюючи в парах, заповнити таблицю “Жива, нежива природа”. Вам необхідно відгадати загадки і слова-відгадки запасати у відповідну колонку.

Жива природа

Нежива природа

– Прозорий, мов скло, а не вставиш у вікно. (Лід)

– Біла латка, чорна латка по дереву скаче. ( Сорока)

– Всю ніч бродить навмання,

Прокладає шлях до дня. (Місяць)

– Хоч не шию я ніколи, а голок завжди доволі. (Їжак)

– Червоний колір, винний смак.

Кам’яне серце, чому це так? (Вишня)

– Куди ступиш – всюди маєш,

Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

Б) Обговорення виконання завдання.

Метод “Прес”.

– Позиція: “Я вважаю, що…”

– Обгрунтування: “….тому, що…”

– Висновок: “Отже, (тому) я вважаю…”

ІІІ. Повідомлення мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– Сьогодні ми продовжимо розмову про природу та детальніше познайомимся із предметом, який належить до неживої природи. А з яким саме ви дізнаєтесь, коли розшифруєте слово.

Гра “Дешифрувальник”

АБВ

ГГДЕ

ЄМЗ

ІЇЙК

ЛМН

ОПР

СТУ

ФХЦ

ЧШЩ

ЬЮЯ

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Підказка: За горами, за лісами золотий кружок встає. Шифр: 7,6,5,8,2.

Відповідь: сонце.

Отже, тема нашого уроку: “Сонце – джерело тепла і світла на Землі”.

ІУ. Вивчення новогоматеріалу.

1. Розповідь учителя “Для чого нам потрібно Сонце”

2. Практична робота

А) Візьміть деревяні кубики і поставте навпроти сонячного проміння.

– Чи проходить воно крізь кубик? (ні)

– З чого це видно? (з протилежної сторони утворилася темна пляма)

– Це – тінь. Тінь – це темна ділянка, що утворюється від будь-якого непрозорого предмету, на який спрямовано світло.

– Від яких предметів у природі падає світло? (дерево, відро, собака, людина).

Всі ці предмети непрзорі.

Б) Візьмемо скляні пластинки – чи проходить сонячне проміння? (так). Через прозорі предмети частина сонячного проміння проходить.

3. Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій поклоніться

І до сонця потягніться.

В різні боки похиліться,

Веретеном покрутіться.

Раз – присядьте, два – присядьте

І за парту тихо сядьте.

4. Робота з підручником.

Опрацювання статті “Сонце”

Завдання: Що являє собою Сонце?

Що дає Сонце Землі?

У. Систематизація та закріплення знань.

1. Ознайомлення із оповіданням “За лісом, за пралісом золота діжа сходить” (за І. Сенченком)

2. Робота в парах.

Порівняти хліб і сонце.

Чим вони схожі?

Чим відрізняються?

Мають круглу форму

Обоє золотистого кольору

Їх шанують люди

Обоє сходять

Хліб – предмет людської праці, а Сонце – предмет неживої природи

Сонце більше за хліб

Хліб їдять, а Сонце – ні

3. Робота в групах.

Клас ділиться на дві групи “Сонечко”, “Хмарки”. Діти розмірковують над проблемою: Сонце – це добре чи погано?

Перша група: “Сонце – це добре…”

Друга група: “Сонце – це може бути погано…”

4. Хвилинка фантазії.

Уявіть, що вам до рук потрапив сонячний промінчик. Куди б ви з ним помандрували? Чому?

УІ. Підсумок уроку.

– Що уявляє собою Сонце?

– До якої природи належить Сонце?

– Що дає нам Сонце?

УІІ. Домашнє завдання.

1. Опрацювати статтю в підручнику “Сонце”

2. Підібрати загадки про Сонце (І група).

3. Намалювати малюнок “Я вранці Сонце радо зустрічаю!” (ІІ група).

4. Придумати вранішнє привітання до Сонця (ІІІ група).

Тема. У царстві рослин.

Мета : ознайомити учнів із розмаїттям рослин; формувати поняття “дерева”, “кущі”, “травянисті рослини”; вчити визначати плоди дерев; розвивати у дітей активне спостереження; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.

Обладнання : таблиці: “Дерева”, “Кущі”, “Травянисті рослини”, куб.

Хід уроку.

І. Організація класу.

– Діти, давайте перетворимося в Сонечко і привітаємося зі своїми товаришами та оточуючою середою.

Я – маленьке Сонце. Я прокидаюся, вмиваюся. Я розчісую свої промені і піднімаюся вільно і урочисто.

Я весело і лагідно прокричу всім: “Добрий ранок! Я – велика куля. В мені багато тепла і світла.

Я – велике Сонце, я дарую своє тепло всім: небу, хмаринкам, річкам, полям, людям. Я видихаю тепло. Я перетворююся на тоненький сонячний промінь.

Я лечу на Землю і пірнаю в мяке листя, я купаюсь в голубих хвилях моря, я граюсь у білій піні. Я посміхаюся від щастя дарувати світло. Добрий день всім!”

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Підсумок фенологічних спостережень.

2. Перевірка домашнього завдання.

А) Фронтальне опитування

– Що ви запамятали про Сонце?

– Що несуть на Землю сонячні промені?

Б) Робота з загадками, які підібрали учні першої групи.

В) Перегляд малюнків “Я вранці Сонце радо зустрічаю”

Г) Авторське крісло. “Вранішнє привітання до Сонця”

3) Стратегія “Кубування”

(Зробити кубик з невеликої коробки, з довжиною ребра 20-25 см; написати на кожному боці кубика одну з вказівок; провести крізь процес “кубування” учнів; діти висловлюють свої думки.)

Аналіз граней:

– Що таке природа?

– Що належить до неживої природи?

– Що належить до живої природи?

– Чим відрізняється жива природа від неживої?

– Яку користь дає нежива природа людям?

– Яку користь дає жива природа людям?

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– Діти, коли я йшла на урок, то до мене з дерева нагнулася гілочка і простягнула конверт, а в ньому гра. Хто буде активно брати участь у грі, той розкриє секрет, як це деревце називається. А в нагороду отримає листочок з нього.

Наша гра називається “У царстві рослин”. Перше завдання – відгадати загадку:

Дихають, ростуть, а ходити не можуть (Рослини).

– Сьогодні ми продовжимо вивчати рослини. Будемо вчитися розрізняти їх за певними ознаками.

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя.

У природі є багато рослин. Кожна рослина складається з частин, які називаються органами. Це корінь, стебло, листя, квітка, плід з насінням.

2. Робота з таблицею.

– Розглянте зображені на таблиці рослини.

– Чим вони відрізняються? (Стеблом)

Дерево має міцне, велике, деревянисте стебло. У куща від кореня росте кілька стебел. Вони теж міцні і деревянисті.

У травянистих рослин мякі, соковиті стебла.

Робота з підручником.

– Діти, наступне завдання нашої гри – опрацювати статті в підручнику “У царстві рослин”, “Для чого цвітуть дерева та інші рослини?”

Фізкультхвилинка.

Прокидаються квіти,

Розпускають пелюстки,

Вітерець дихнув тихенько,

Пелюстки гойднув легенько.

Сутеніє, і квітки

Закривають пелюстки.

Тихо засинають,

Голівками гойдають.

Робота в зошиті з друкованою основою. (ст.14-15)

У. Систематизація та закріплення знань.

1. Метод “Акваріум”

(Діти, які знаходяться в “Акваріумі” обговорюють проблемні запитання. Діти, які сидять поза “Акваріумом” уважно слухають висновки, а потім діляться власними думками. Після цього інша група занурюється в “Акваріум”).

– Діти, наступні завдання будуть для кожної групи свої. Прошу групи по черзі зайняти місце в “Акваріумі”.

Завдання:

І група. Доведіть, до якої групи належать ці рослини: калина, шипшина, каштан, акація, картопля, огірки, яблуня, слива, конвалія.

ІІ група. Доведіть, що: кульбаба – травяниста рослина; ліщина – кущ; дуб – дерево.

ІІІ група. Обгрунтуйте, чим схожі й відмінні дерева, кущі, травянисті рослини.

Гра “Поверни кожному дереву насінинку”

– Діти, гілочка просить допомогти їй повернути кожному дереву свою насінинку.

3. Творче завдання.

– Підходить до кінця наша гра. І тепер ми можемо відгадати, гілочка з якого дерева дала мені конверт із завданням. Для цього вам потрібно переставити літери у клітинках так, щоб утворилася назва дерева.

Л

Н

Е

К

Так, це клен. Ви всі гарно працювали і кожен отримуєте кленовий листочок.

УІ. Підсумок уроку.

Метод “Мікрофон”

– Я довідався на уроці, що…

– Мені сподобалося…

– Я тепер знаю…

УІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати ст. в підручнику “У царстві рослин”, “Для чого цвітуть дерева та інші рослини?” Підібрати загадки:

І гр. – про дерева;

ІІ гр.- про кущі;

ІІ гр.- про травянисті рослини

Тема. У царстві тварин.

Мета: ознайомити з різноманітним світом тварин; формувати поняття “комахи”, “птахи”, “звірі”, уміння їх розпізнавати за істотними зовнішніми ознаками; розвивати логічне мислення через завдання на порівняння, доведення, вилучення зайвого, встановлення взаємозвязків між рослинами і тваринами, між самими тваринами; виховувати любов до проироди, дбайливе ставлення до тварин.

Обладнання: ілюстрації із зображенням тварин, геометричні фігури із складами.

Хід уроку.

І. Організація класу.

1. Автотренінг.

– Я – учень.

Я ходжу до школи.

Мене навчають вчитись.

Я хочу все знати.

2. Реклама уроку.

– Для того, щоб наш урок був цікавим, змістовним, продуктивним, якими ви бажаєте бути на уроці (активними, уважними, розумними).

– Давайте побажаємо один одному чогось приємного:

Я всміхаюсь сонечку.

Здрастуй золоте!

Я всміхаюсь квіточці.

Хай вона росте!

Я всміхаюсь дощику.

Лийся, мов з відра.

Друзям усміхаємось,

Зичим всім добра.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Підсумок фенологічних спостережень. Перевірка домашнього завдання.

А) Індивідуальна робота з картками

Б) Робота з загадками, які підібрали діти

3. Гра “Так чи Ні”

Рослини – це нежива природа (Ні)

У дерев один міцний стовбур (Так)

Кущ має мяке, соковите стебло (Ні)

У куща від кореня відходить багато деревянистих стебел (Так)

Кущі, трави, дерева – це органи рослини (Ні)

У плоді дозріває насіння (Так)

Корінь, стебло, листя, квітки, плід з насінням – це органи рослини (Так)

Рослини охороняти не потрібно (Ні)

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

– Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з живою природою і побуваємо у дивовижному царстві, а в якому саме ви дізнаєтеся, якщо розгадаєте зашифровку.

Тва цар У стві рин

Ключ:

( У царстві тварин )

ІУ. Вивчення нового матеріалу.

Розповідь учителя з елементами бесіди.

– Тварини – це жива природа. Вони живуть скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів, місце для влаштування житла. Звірі живуть в лісах, птахи літають у повітрі, кроти, миші – у норах, у воді – риби.

– Які бувають тварини за розміром?

– Які ознаки властиві тваринам?

Розповідь учителя про різні групи тварин.

– До нас сьогодні завітали гості із дивовижного царства тварин. Відгадайте загадку і ви дізнаєтесь, хто першим хоче з вами зустрітися:

– Не мотор, а шумить;

Не пілот, а летить;

Не гадюка, а жалить. (Бджола)

– Так – це бджола. Вона є представником комах.

А) Розповідь про комах.

– Наступний гість, який до нас завітав це:

Відгадайте, діти, хто

Має носик – долото?

Ним комах з нори виймає,

Про здоровя лісу дбає. (Дятел)

– Дятел – це птах

Б) Розповідь про птахів.

– Зустрічайте ще гостей:

– Хоч звіринка ця мала,

Хвіст у неї, як мітла.

Вуха гострі, наче стрілки

У скакухи… (Білки).

– Голодна – реве,

А нагодована – жує,

Дітям усім молоко дає. (Корова)

– Має вуса, пишний хвіст

І негарну звичку:

Спершу добре він поїсть,

Після вмиє личко. (Котик)

– Діти, як одним словом ми можемо назвати наших гостей?

– Вірно, тварини. А ще ми можемо їх назвати – звірі.

В) Розповідь про звірів.

3. Фізкультхвилинка.

Роблять всі зарядку: заєць і сова,

Навіть слон завзято хоботом вправля.

Ми закриєм вушка ручками, ось так.

А чи добре чути? Звісно, аж ніяк.

Вушка відкриваєм, очі навпаки.

Будутьслухать тишу наші дітлахи.

То дзвенить комарик, муха проліта,

Горобець на гілці пісеньку співа.

4.Робота з підручником.

Діти працюють в групах.

Використовується метод “Ажурна пилка”.

Стаття “У царстві тварин” поділяється на уривки. Кожен учасник групи читає свій уривок статті. Потім за командою вчителя діти діляться інформацією з членами групи.

У. Систематизація та закріплення знань.

1. Гра “Вилучи зайве”

Назвіть тварину, що є зайвою у кожному рядку. Поясніть свій вибір.

– Комар, колорадський жук, оса, горобець.

– Шпак, лось, зозуля, ластівка.

2.Робота в парах.

Порівняння рослин і тварин.

Чим схожі?

Чим відрізняються?

3.Робота з телеграмою.

– До нас надійшла телеграма. Розшифруйте, хто просить про допомогу? Яка це пора року?

Як ви допоможетеїм?

Телеграма.

Діти! Спасіть нас! Ми замерзаємо!

Ми голодуємо! Допоможіть!

(ВорГоГорСин)

4.Складання “Книги скарг природи”.

– Діти, ви вже знаєте, що природу потрібно берегти. У природі всі рослини, тварини потрібні. Кожна займає своє місце і має певне значення.

Щоб зберігся світ, в якому ми жевемо, потрібно зберегти всю різноманітність тварин і рослин.

– Давайте сьогодні ми з вами складемо “Книгу скарг природи”. (Авторське крісло)

– Що запише нежива природа?

– Що запишуть рослини?

– Що запишуть птахи і звірі?

УІ. Підсумок уроку.

Технологія “Незакінчені речення”

– Бджола – комаха тому, що…

– Тіло птахів вкрите…

– Птахи мають…

– Тіло звірів вкрите…

– Звірі вигодовують своїх малят…

– Природу потрібно…

Твій настрій.

Намалюйте у чоловічка такий ротик, який у вас настрій після уроку.

УІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю “У царстві тварин”. Підготувати розповідь про представника із групи:

І ряд – комахи

ІІ ряд – птахи

ІІІ ряд – звірі


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Розробка уроків з курсу “Я і Україна”