Р. Завадович. Маруся Богуславка

Тема: Р. Завадович. Маруся Богуславка.

Мета: забезпечити засвоєння змісту нового твору, вдосконалювати навички читання, навички роботи над текстом; розвивати комунікативні уміння, навички роботи в групі; виховувати любов до Батьківщини, почуття патріотизму.

Обладнання: Картки для роботи в групах (“Ключові фрази”), картки для системно-функціонального аналізу.

Тип уроку: комбінований.

Перебіг уроку

I. Організація класу

II. Перевірка домашнього завдання

1.Перевірка виразного читання вірша “Євшан-зілля”.

2.

Бесіда.

– Які прислів’я дібрали, щоб висловити головну думку? Чому?

– Ви послухали товаришів: хто вправніше виконав завдання?

3. Пояснення змісту одного з найбільш вдало дібраних прислів’їв.

Гра “Упізнай слово”

(Учитель називає слово, учні швидко знаходять його у стовпчиках на картках).

Наш вежа серце Маруся

Ім’я вона своїм вірити

Там кущі проти співав

Дуб своя двері палата

Три тоді думка козаки

III. Мотивація навчальної діяльності

Складання асоціативного куща.

– Як ви розумієте вираз “любити свою Батьківщину”?

Знати традиції

Захищати

Працювати

Любити свою

Батьківщину

Пишатись бути вірним

Сумувати

На чужині

IV. Повідомлення теми

– Сьогодні прочитаємо легенду, присвячену темі “Україна – рідний край”, порівняємо зміст прочитаних творів. Познайомимося з дівчиною, що є втіленням патріотизму та безмежної любові до родини, Батьківщини, рідного народу.

V. Вивчення нового матеріалу

1.Словникова робота за підручником

2.Читання легенди з передбаченням.

А) Робота в групах.

– Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання – ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

Робота, запропонована однією з творчих груп.

Колись дуже давно напали на одне місто турки-яничари. Вони взяли в полон багато наших людей. Одну дівчину турки виховали в бусурманській вірі, бо вона була дуже маленькою, коли її полонили.

Була у Туреччині кам ‘ Яна висока вежа, що її збудував паша. Маруся часто ходила до неї. Одного разу дівчина змогла відчинити ковані двері. Вона зайшла на самий верх, подивилась у сторону України, і раптом їй пригадалась пісня близька її серцю.

У пісні співалось про рідну землю. Дівчина через деякий час втекла на Батьківщину.

– А тепер будемо читати і подивимось, наскільки вам вдалось спрогнозувати зміст.

– Фізхвилинка. Вправи на розслаблення м ‘ Язів очей.

Б) Читання першої частини. Усвідомлення.

– Чи виправдалися ваші передбачення? У чому саме?

– Що на вашу думку станеться далі?

Варіанти відповідей учнів:

– Маруся буде пам’ятати Батьківщину;

– дівчина назавжди забуде Україну;

– Маруся тяжко захворіє в неволі;

– Маруся відмовиться від розкошів, коли виросте.

В) Читання другої частини.

– Які докази ваших тверджень є у тексті? ( дівчина пам’ятала рідний край, але потрохи забувала, паша відносився до Марусі, як до доньки).

– Як, на ваш погляд, будуть відбуватися події далі?

Варіанти відповідей учнів:

– паша збудує вежу для нових полонених;

– вежу побудують з каміння, що є на Батьківщині;

– Маруся буде заходити на вежу й оглядати краєвиди.

Г) Читання третьої частини.

– Чи підтвердилися ваші думки?

– Чим може закінчитися ця легенда? Чи повірять полонені Марусі?

Варіанти відповідей учнів:

– ні, подумають, що це нова пастка;

– так, вийдуть на волю;

– повірять, але тут повернеться паша і зачинить Марусю;

– Маруся втече разом з полоненими;

– коли будуть втікати, з Марусею може статися щось погане.

Д) – Чи можна назвати подвигом те, що здійснила Маруся Богуславка? Чому?

– А як ви взагалі розумієте подвиг? Чи повинне це обов’язково бути щось величне? А з чого, на вашу думку, починається подвиг?

3. Міркування. Робота в групі.

“Як склалася подальша доля Марусі?”

VI. Узагальнення знань

1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка

4. “Кути”.

– Чи правильно вчинила Маруся Богуславка? Встаньте у правий кут ті, хто вважає, що за будь-яких умов вона повинна була звільнити співвітчизників.

– Встаньте у лівий кут ті, хто вважає, що Маруся Богуславка поступила нечесно відносно паші, якого називала рідним батьком.

– Поясніть та аргументуйте свої думки.

5.Вибіркове читання тексту учнями.

-Знайдіть у тексті та зачитайте описи Марусі, України, палати паші.

6.Робота з іллюстрацією.

-Опишіть малюнок своїми словами. А тепер знайдіть і прочитайте рядки, які підходять да цього малюнка.

7.Складання сенкану до слова Батьківщина.

VII. Підсумок

– Що найбільше вразило у легенді?

– Що є спільного між творами “Вишивані квіти”, “Євшан-зілля” і “Маруся Богуславка”?

VIII. Домашнє завдання

С.54-56 підручника – прочитати виразно.

Творче завдання ( за вибором): Знайти в тексті описи. Підготувати переказ за малюнком с.56.

Словникова робота

Яничари – у солдатській Туреччинині солдати регулярної армії, створенної в 15 сторіччі.

Турки-яничари – військо у султанській Туреччіні, яке відзначалося особливою жорстокістю. Яничари – зрадники свого народу.

Паша – титул високих гражданських, воєнних сановників в Османскій імперії.

Басурмани – іновірці, не християни, турецькі завойовники.

А) Робота в групах.

– Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання – ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

А) Робота в групах.

– Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання – ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

А) Робота в групах.

– Спробуйте за ключовими фразами скласти оповідання – ваш варіант. Спирайтесь на свій попередній досвід, набутий під час читання творів розділу.

Турки-яничари на місто напали.

Дівчину виховали в бусурманській вірі.

Паша збудував кам’яну високу вежу.

Маруся ковані двері відчинила.

Якась близька її серцю пісня.

Втікайте у рідні землі.

1.Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка

Функціонально-системний аналіз образу Марусі.

Надсистема

Українка

Основні функції основні ознаки

Підсистема

Полонянка


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Р. Завадович. Маруся Богуславка