Протиставлення образів Пасербиці, мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла

Мета: допомогти учням з’ясувати, як художньо втілюється головний конфлікт п’єси – протистояння добра і зла; розвивати образне та логічне мислення, навички читання за ролями, переказу твору та його оцінювання; виховувати почуття людської гідності, толерантності, гуманізму.

Обладнання: портрет письменника, різні видання п’єси-казки, ілюстрації до неї. теорія літератури: драматичний твір, образи-персонажі (герої), антитеза.

ХІД УРОКУ

І. Мотивація навчальної діяльності школярів

– Для людей завжди були важливими їхні

стосунки з природою. адже від природи залежав не лише добробут, а й саме їхнє життя. У творі С. Маршака природа оживає і втілюється в конкретних образах братів-місяців. місяць Січень відзначає працьовитість Пасербиці. Вона то з важкими відрами води, то хмиз несе, у благенькому одязі, але завжди весела, привітна, співуча. липень розповідає, як вона дбайливо клопочеться з раннього ранку на грядках, як береже ліс – ніколи “гілки дурно не зломить”, нестиглої ягоди не зірве. Хвалять героїню й інші брати-місяці, щиро співчувають їй.

Саме собою постає питання: чому ж люди часто не розуміють одне одного, не співчувають,

чинять зло та несправедливість? Ось на це запитання ми й пошукаємо відповідь на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

Інтерактивна гра “так” і “ні”

(Проводиться письмово; кожна правильна відповідь – 1 бал.) Підтвердьте або спростуйте висловлювання.

На кожному кроці в лісі Принцеса зустрічала звірят, які радісно її вітали. (Ні) Гофмейстерина Принцеси говорила, що вона в захваті від їхньої новорічної прогулянки. (Ні) начальник варти дав слово Принцесі, що він ніколи й нікуди більше не вирушить без вудки. (Так) Під снігом солдати знайшли суниці, чорниці, малину та ожину. (Ні) Пасербиця з радістю прийняла подарунки Принцеси – кошик золота, дванадцять суконь, атласні черевички на срібних закаблуках. (Ні) Принцеса сказала, що кине в ополонку каблучку й дівчину разом із нею, якщо та не скаже, де проліски. (Так) Брати-місяці прилетіли на допомогу Пасербиці і Принцеса та її почет побачили всі пори року разом. (Так) Канцлер, посли та прокурор мужньо захищали Принцесу від негоди. (Ні) Принцеса на нарікання оточуючих, які залишилися в глухому холодному лісі, сказала: “а ви чого всякого дурного наказу слухаєте?” (Так) Дід перетворив Бабу та Дочку на коней й запряг в сани. (Ні) Солдат віддав свій плащ Пасербиці. (Так) Баба похвалила Дочку за те, що та хоч якийсь подарунок випросила для них у Діда. (Ні)

IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Прогнозування

– Як ви думаєте, яким саме буде кінець казки? (Відповідають лише ті, хто не прочитав казку до кінця.)

2. Виразне читання за особами 4 дії, 2 картини

3. словникова робота за запитаннями учнів

4. обмін враженнями про прочитане, евристична бесіда

Чи справдилися ваші прогнози щодо кінця п’єси-казки? на чому ви будували свої припущення? чи сподобалася вам казка? чому? чим саме? У кого з героїв змінився характер на краще і чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Знайдіть “третього зайвого”.

Принцеса, Король, Гофмейстерина. Учитель Принцеси – професор арифметики, правопису й співів. Січень пообіцяв зняти з Баби й Дочки собачі шкури через три роки, через вісім або дев’ять років залежно від того, як вони себе поводитимуть.

VI. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати, переказувати всю п’єсу; характеризувати героїв, давати оцінку явищам та подіям, виділяти художні особливості; готуватися до презентації проектної діяльності.

VII. Підсумок уроку інтерактивна вправа “мікрофон” Продовжте речення. Я задоволений (задоволена), що…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Протиставлення образів Пасербиці, мачухи та Дочки як втілення конфлікту добра і зла