Позакласне читання 2 клас
Тема. Осінь – окраса року
Мета : викликати у дітей інтерес до читання, захоплення красою опису осені, вміння поетів словами, а композитора – звуками створювати образи природи; формувати уявлення про культурні здобутки людства; збагачувати мовлення учнів образними висловами; формувати вміння виразно читати і знаходити рими.
Обладнання : посібник “Позакласне читання. 2 клас ” / Уклад. Гордієнко Н. М.: 2-ге вид., перероб. – Харків : ФОП Співак Т. К. , 2011.- 112с.+ 32 с. вкладки; диск із записом “Пори року” П. І. Чайковського; набірне
Тип уроку : урок позакласного читання
Хід уроку
І. Організаційна частина
Посміхніться один одному. Очима побажайте однокласникам гарних успіхів.
Сьогодні у нас трохи незвичний урок. Чому? Прочитайте і дізнаєтеся.
Слайд № 1
ІІ. Повідомлення теми і мети
Слайд № 2,3
Відгадайте загадку.
У садках, гаях блукає,
Жовті шати одягає.
Золотисту стелить постіль –
Жде сестрицю білу в гості. (Осінь)
Отже, якою буде тема нашого уроку? Осінь.
Спробуйте прочитати її.
Слайд № 4
СінОнь – саокра куро
– Осінь – окраса року.
– Сьогодні ми будемо спостерігати за красою цієї пори року в літературі та музиці.
Я хочу, щоб сьогоднішній урок допоміг вам побачити красу осені у музиці і природі, щоб у вас виникло бажання читати, щоб ви училися милуватися природою…
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Слухання вірша.
Послухайте вірш та помилуйтеся красою слова, умінням поета висловити думку.
Слайд № 5
Осінь
Загорнулися в тумани
Запечалені світанки
Ходить осінь по стежинах,
Губить літа витинанки.
Розгляньте фото. Якщо це фото підходить до вірша, то плесніть в долоні.
Діти плещуть в долоні.
2. Розгадування кросворда
У нашої осені є сини, ми з вами розгадаємо кросворд, а імена запишемо
По вертикалі:
1. Кличуть нас ліси, поля, сади Назбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте,
То землею ходить місяць… (Жовтень).
По горизонталі:
2. У південний край землі
Відлітають журавлі;
Знов лункий шкільний дзвінок
Нас покликав на урок.
Як цей місяць звати?
Прошу відгадати. (Вересень).
3. Краплі з неба, дахів, стріх,
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад).
3. Робота з віршем “Вересень”
– Осінь – окраса року. Вона нікого не залишає байдужим.
– Послухайте уважно вірш О. Коваленко “Вересень “.
Про що в ньому розповідається?
(Учень читає вірш, а його помічники демонструють його, виставляючи вказані читцем овочі.)
Про що в ньому розповідається? У вірші розповідається про вересень, щедрість цього місяця, про овочі. Яким змальовано вересень?
У вірші вересень змальований багатим на осінні дарунки – овочі. Які овочі були названі у тексті? Гарбуз, перець, капуста, квасоля, цибуля, бурячок. Які красиві, на вашу думку, слова поетеса використала у цьому вірші?
Черевань-гарбуз; пузаті капустинки, наче баби у хустинках; веселі морквини; вкупі суконь цибулина. Вдома прочитаєте текст ще раз, знайдете назви овочів-дарунків у цьому вірші О. Коваленко “Вересень”
Слайд № 6
Зачитаймо разом “на буксирі” вірш “Вересень”, що підготувала я. Прослідкуйте за тим, чи підходить він до нашого фото.
Вересневе небо синє,
І сади ще пахнуть літом,
В палісаднику жоржини
Розгорілись дивоцвітом.
– Так, вірш відображає зображення на фото.
Які слова у вірші римуються?
Літом – дивоцвітом.
3. Слухання музики.
Слайд № 7 Звучить музика П. І. Чайковського “Жовтень”.
Вслухайтеся в цю музику. Це П. І. Чайковський. Друга назва “Осіння пісня”
Бесіда
Який характер музики?
– Спокійний, ніжний, приємний.
Що уявляєте під цю музику?
– Як падає листя; як танцює листя; як люди прогулюються парком…
Який інструмент виконує цю музику?
– Фортепіано.
4. Робота з віршем “Жовтень”
Познайомимося з віршем О. Коваленко “Жовтень”
Прочитайте вірш мовчки. Підготуйтеся до виразного читання. Доберіть потрібну інтонацію.
Читання вірша “дощиком”.
– Зачитайте ті речення, що вам сподобалися найбільше.
Жовтень пензлика дістав – листя все пофарбував. Жовтий-жовтий клен стоїть, явір, як в огні горить. Ще раз уважно подивіться на фото “Жовтень”.
Слайд № 8
Прочитайте вірш пошепки.
Сяють золотом берези,
Жовтень ним вінчає осінь,
Журавлиний клин мережить
Висоти холодну просінь.
– Чи був зображений журавлиний клин на фото?
Ні.
– Які слова у вірші римуються?
(Осінь-просінь )
– Який місяць відчиняє зимі ворота?
Листопад зимі відчиняє ворота. Слайд № 9
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
А. Житкевич
4. Робота з віршем О. Коваленко “Листопад”.
– Познайомимося з віршем О. Коваленко “Листопад”.
Прослухайте його уважно.
– Про кого розповідається у вірші?
– Назви яких птахів зустрічаються у вірші?
(Читання вірша вчителем)
Вибіркове читання
Назви яких перелітних птахів зустрічалися у вірші?
Ластівки, лебеді, шпаки, журавлі, качки.
Назви яких зимуючих птахів зустрічалися у вірші?
Горобчики.
Що в цьому вірші видалося вам сумним? Чому?
Погано, що птахи залишають нашу Батьківщину.
Слайд № 10
Допоможіть прочитати вірш.
Очима.
Хором.
Хмарна не радує днина,
Вітер висвистує в кронах.
Лише молода горобина
Світиться в гронах червоних.
Таку пору ми можемо побачити через декілька тижнів.
Які слова у тексті римуються?
Днина – горобина, кронах – червоних.
ІV. Фізкультхвилинка
Зачаровують вірші, надихає музика.
V. Робота із “Чарівною скринькою поетичних перлин”
Я прочитала багато віршів про осінь, вони мене зачаровували, тому хочу поділитися своїми знахідками з вами.
Слайд № 11
– Прочитайте, будь ласка, речення зі скарбнички літературних перлин.
Діти беруть зі скарбнички осіннє листя, на якому надруковані речення, і читають їх.
– Восени небеса прозорі, мов глибінь ріки.
– Падають, як зорі, золоті листки.
– У хмарці-хатці живуть собі брати: Кап-кап, Буль-буль, Хлюп-хлюп.
– Вже листопад на стежечку ступив.
– Підкралася осінь, мов лисиця.
– Відкрила осінь усі свої скарбниці.
– Осінь – пора легкого смутку.
– Осінь розсипала золото скрізь – у садках і на полях, на луках і в лісах.
– Серед жовтого моря листя особливо казково виглядають ялинки.
– Восени природа схожа на втомлену людину, яка багато працювала і її хилить на сон.
– Тягнуться з півночі на південь довгі ключі журавлів, качок, гусей.
– Ліс стоїть темний і мовчазний, бо головні співаки уже відлетіли.
– Жовто-зелене, мідяне, багряне листя тріпотіло по сірих гілках.
– Шурхотить багряне листя під вітром, шепоче свої осінні казки.
– Садок марніє потихеньку,
Пожовклі падають листки…
Вітрець не віє вже тепленько, –
Жене понурії хмарки.
– Веселий вересень повісив у лісі ліхтарі.
– Наче засоромлені дівчата, рум’яніють яблука в саду.
– Осінь йде нечутним кроком,
Пише бузиновим синім соком
Синій вірш на лісових стежках.
– У долині хлюпочуться дощі. Стоїть берізка в жовтому плащі.
– Осінні мітли вже доріжку метуть.
– Облетіло літо листячком із клена, лиш ялинка в лісі сонячно-зелена.
– Мовчки мріють ясени, а під їхні шати постелились трави спати.
– Листя котиться, мов пух.
– Осіннє дерево, як лялька у жовтім платтячку.
– Листя жовто-яре сиплеться в саду, і чубаті хмари плачуть на ходу.
– Завітав до нас у сад хмурий дядько листопад.
– Стали трави, стежки золотистими, а тоненькі гілки та й безлистими.
– Вітер пісню заспівав і листочки закружляв, сяє сонячне проміння – настає пора осіння.
– Чи створювали ви свою скарбничку?
– Які речення ви запам’ятали?
– Усі ці речення із прекрасних книг, які ви прочитали. Погляньте на виставку книг, яку ми створили разом.
(Учні рекламують прочитані книги )
Робота з прислів’ями
Діти підготували прислів’я, послухайте їх
Вересень весіллями багатий.
Садок у вересні, що кожух у січні.
Верещить вересень, що вже осінь.
Осінь іде – дощі за собою веде.
Вересень пахне яблуками, а жовтень капустою.
V І I. Читання та обговорення твору
1. Бесіда
Який розділ ми опрацьовуємо на уроках читання?
Казка вчить, як на світі жить. Казка маленька – та повчального в ній багато.
Про красуню осінь ви вже читали казки. Я хочу подякувати вам за хорошу роботу і подарувати ще одну цікаву казку, яку ми зараз і прочитаємо. Зверніть увагу, хто головні герої і чого вчить ця казка?
2. Читання казки
Читають учні
Осінь іде в гості
(казка)
Жила-була на світі Осінь. Вересень, Жовтень, Листопад – сини Осені – жили та господарювали окремо. Вирішила мати Осінь відвідати кожного з них, побачити, як вони поживають.
Спочатку заглянула в господарство старшого сина Вересня. Там вона побачила свого сина лагідного, веселого, багатого, щедрого.
Задоволена матуся вирушила далі в гості до середнього сина. Жовтень зустрів її різнобарвністю кольорів, золоті килими постелив матері під ноги. Але йому ніколи було й поговорити зі старенькою, весь час малює син, усе в роботі.
Помандрувала Осінь у гості до Листопада, найменшого сина. А він струшує сердито листя з дерев, лякає пташок. Матуся за це розсердилась на сина, повернулася, стомлена, додому й заснула міцним сном.
3. Вибіркове читання
Хто головні герої казки? (Головні герої казки: Осінь, Вересень, Жовтень, Листопад) Зачитайте слова про господарство Вересня. Зачитайте слова, як зустрів матір Жовтень. Зачитайте слова, де змальовано Листопад.
4.Тест
Оберіть правильну відповідь. Обгрунтуйте свою її. Запропонуйте свій варіант.
А) Казка “Осінь іде в гості” вчить бути трудолюбивими.
Б) Казка “Осінь іде в гості” вчить бути уважними до оточуючих.
А зараз погляньте на екран і прочитайте! Слайд № 12
Запам’ятайте!
Хто багато читає, той….
Цю казку ви розповісте вдома батькам.
VІ. Підсумок уроку, домашнє завдання
– Скажіть, будь ласка, чи виникло у вас бажання прочитати книги з нашої виставки?
– Вдома обов’язково розкажіть казку батькам, розв’яжіть кросворд і прочитайте якомога більше осінніх казок.
– Я бажаю вам, щоб гарний настрій не залишав вас до наступного уроку позакласного читання, а допоможе вам у цьому гарна казка і прекрасна музика. Читайте і розвивайтеся.