Навчання грамоти: Звуки, , позначення їх буквами Кк “ка”

Відкритий урок
Навчання грамоти 1 клас
(читання)

Мета: Ознайомити з буквою “ка” та її звуковим значенням.

Закріплювати вміння читати прості склади типу злиття та складні – типу ПГП. Вчити правильно вимовляти твердий і пом’якшений звук. Розширювати уявлення про слова, що однаково звучать, але мають різне значення. Розвивати пам’ять, логічне мислення, навички звукового аналізу слів.

Виховувати любов до тварин.

Обладнання: звукові фішки, букви в будиночках, DVD – слайди, збільшуване скло, зразки букварної

літери к, прописні зошити

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

– Добрий день, діти. Чи приготували ви все необхідне до уроку? Молодці
Девіз нашого сьогоднішнього уроку:
Будем добре працювати,
Щоб знання міцніші мати.

Для того щоб наш уроку пройшов під девізом не марно пропоную вам взяти з собою на урок:

У

Увагу

Р

Розум

О

Охайність

К

Кмітливість

ІІ. Повідомлення теми
1. Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий

звук і букву яка його позначає на письмі, а який саме звук ви дізнаєтесь із скоромовки.
2. Артикуляційна – слухова вправа
Котив коток коток по току
Попав коток на лапу коту
Який же звук повторюється найчастіше? Вимовте його, тільки звук. (вимовляють)
Діти який це звук: чи легко можна його вимовити, чи можемо ми його проспівати?
Вимовляємо важко, проспівати не можемо створюється перешкода на шляху вимовляння, то якого ми можемо дійти висновку : це приголосна, глуха.
Так ми відносимо її до приголосних звуків і позначаємо фішкою ( -) Або (=)

3. А тепер пограємо в гру “Уважний” і учні назвуть мені слова в яких словах тверда, а в яких пом’якшена.
Прислухайтесь до слова (к – котик). Яким звуком воно починається.
Який він? (Приголосний, твердий) ( -) Прислухайтесь до слова (к – кіт). Яким звуком воно починається.
Який він? (Приголосний, твердий, перед дещо пом’якшується).Якою
фішкою позначимо (=)
Наступне слово к-калина (приг.,тверд.); к-кінь (пригол., пом’якшений);
к – кулька (пригол., тверд.); вікно (пригол., тверд.)
Хто був уважним і звернув увагу чи однакова позиція букви к в словах?
(в усіх словах крім вікно літера к стоїть на початку слова)
4. Добір слів з буквою к у різних позиціях.
(як варіант: каша, крупа, криниця, Катя, машинка, малинка, ручка і т. д)
ІІІ. Ознайомлення з буквою
Дані звуки, на письмі позначають буквами Кк
(показ великої та маленької букви Кк)
А зараз давайте пригадаємо де мешкають всі наші букви. (в азбуці, абетці)
Скільки поверхів в нашому будинку? (шість)
Давайте пригадаємо хто мешкає на 5 поверсі, хто на 4. (називаємо всі літери)
Наша літера також придбала квартирку в цьому будинку. Ось її квартирка. Назвіть її сусідів (діти називають)

1. Робота за букварем (ст..46)
Зорове вивчення букви (робота із збільшуваним склом)
У кожного з вас на парті є збільшуване скло, давайте розглянемо букви к, спочатку велику, потім маленьку літеру. Тільки дивіться уважно і назвете чим вони схожі між собою.
діти розглядають літери
Учень, (мені буква “ка”схожа на відкрите віконечко).
– Чим вони схожі між собою? ( є пряма паличка, і дві похилі палички)
– А чим різняться ( у великої маленькі палички прямі, а в маленької заокруглюються)
2. Спробуємо їх відтворити.
Дітки візьміть файлики і свої чарівні олівці і обведіть по файлику друковану маленьку літеру к.
Подивіться чи вдалося вам надрукувати літеру.

3. Аналітично синтетичні вправи
А зараз давайте подивимось чи будуть наші голосні літери товаришувати з нашою буквою К.

А

О

У

І

К

Ка

Ку

Кі

С

Со

Су

Сі

М

Мо

Му

Мі

В

Ва

Ву

Ві

К

С

М

В

А

Ак

Ас

Ам

О

Ос

Ос

Ом

У

Ус

Ув

І

Ік

Ім

Е

Ес

Ев

Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти.

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки.

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Плесніть, діти, кілька раз,

За роботу, все гаразд.

А зараз давайте спробуємо з’єднати наші склади в слова

Спочатку читає вчитель, потім разом з дітьми, потім 2 учні.

Ка

Сок

Ки лина коло

С

Ма ски

Зверніть увагу слово Килина написано великою літерою К, чому?
(це ім’я, а імена пишуться з великої букви)
– А як ви їх розумієте слова колосок, колос, колоски?

(колосок – один або маленький, колос – великий, колоски – багато)

Звуко – складовий аналіз слів
Молодці, тепер подивіться що на великій літері К? Це – капелюшок. Розгляньте малюнок капелюшка.

– Поділіть це слово на склади. Скільки складів у цьому слові?
ка-пе-лю-шок (4 склади)
Скільки чуємо звук? (2 звуки), а де вони знаходяться (на початку слова і в кінці слова)

А хто зображений біля маленької літери к? (мишка)
Що тримає мишка? (книжку), а якому слову мишка чи книжка відповідає схема під зображенням? (слову мишка)
Так, ви молодці, а тепер зробіть звукову модель слова книжка ( – о’ – о )
(діти викладають звукову модель, вчитель показує, вони перевіряють)

Робота в зошитах ( ст..50)

Порівняння друкованої з писемною літер К через збільшуване скло.
– Чим схожі? (одна пряма і дві криві)
– А різняться ( дві маленькі криві які заокруглені )
Давайте розберемо літеру к по елементам:

Тепер приготувались і пишемо в повітрі під рахунок: раз – і – два – і – три – і.

Пальчикова гімнастика
Пальці зложити пучкою – це “дзьоб”. Не відриваючи лікоть від столу, “дзьобом” торкнутися столу. Далі – імітувати рухи птаха: узяти “воду”, підняти “голову”, поклацати “дзьобом”.

Так ми підготували наші пальчики і тепер спробуємо відтворити прописну літеру к. Спочатку наводимо, потім пишемо 4 літери самостійно. Виберіть Міс букву і обведіть її жовтим олівчиком.

Ми з вами читали склади, одна літера сама не може існувати і ми спробуємо поєднати букву з іншою приголосною буквою. Подивіться будь ласка, які це дві літери кл. Буква к з буквою л з’єднані за допомогою нижнього з’єднання.

Напишіть 4 рази.
Які слова починаються на кл ( кладка, клен, кльово, клуб, клубок).
Піднімаємось на початок нашої сторінки до котика і курочки. Хочете дізнатися, що з ними трапилось? Читають учні (дівчинка про курочку; хлопчик про котика)
Так, не кури котику люльку. Куріння шкідлива звичка, вона призводить до погіршення здоров’я.
Подивіться на схему і складіть речення за схемою. Скільки слів в реченні? (3) Чи буде маленьке слово? (ні) Значить всі слова повні.
Складаємо речення відповідно наших скоромовок, що прочитали учні.
Котик курив люльку.
Курка клювала крупку.

Виконання логічної вправи з омонімами (…коса)

– Діти, розгляньте малюнки, що знаходяться внизу на ст. 46.

– Скажіть, що на них зображено? (коса дівчинки, коса – знаряддя праці)
Давайте порівняємо речення :
У Оленки довга коса. У тата зламалась коса.

– Зробіть висновок, (слово пишеться однаково, а має різні значення).

Вчитель: діти, слова, що пишуться однаково, а мають різні значення, називаються омонімами.

Коли люди косять кажуть косять клином. У ваших зошитах є слово клин.
Скільки букв у цьому слові? (4)
Дивимось з’єднання: одне нижнє і два середніх з’єднання. Напишіть 1 раз слово клин. Підкресліть букву к.

Робота з словом “волошки”.

Діти, розгляньте, які квіти зображені на малюнку? Так, це волошки. Де ростуть ці квіти? ( У полі).

Замість крапки стоїть буква (ша). А чому ця буква пропущена? (Ми її ще не вивчили) А які ще дуже гарні квіти ростуть з волошками у полі?

Так, це маки.

Діти, складіть речення про маки і волошки. (Маки і волошки ростуть у полі.)

(Маки і волошки – гарні квіти. На полі ростуть волошки. Я сплела вінок з волошок)
Спробуємо написати слово вінок. Скільки бук? Назвіть їх.

Звертаємо увагу в і з’єднані вверху, н о нижнє з’єднання, о к верхнє єднання. Пишемо 2 рази слово вінок.

І V. Підсумок уроку
– Який звук вчили?
– Як позначається цей звук?
– Який це звук?
– Чи може сам існувати цей звук?

Оцінювання


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Навчання грамоти: Звуки, , позначення їх буквами Кк “ка”