Головні слова в реченні. Складання речень

Мета : – формувати поняття “головні слова в реченні”,

Закріплювати знання про речення, його види;

Розвивати логічне мислення, мовлення учнів, інтерес до

Мовних явищ ;

Виховувати почуття прекрасного, любов та повагу до своїх

Родин.

Хід уроку

І. Каліграфічна хвилинка.

– Сьогодні на подіумі буде красуватися буква… Яка? Розв’яжіть приклад і дізнаєтесь:

10 + 12 + 4 – 4 + 4 – 4 + 4 – 4 = ? (22)

Отже, сьогодні королева – буква С. Вона позначає звук…?

В написанні цієї букви немає нічого зайвого.

Вона вклоняється голівкою і трішечки піднімає ногу, крокуючи по подіуму.

С с сім сле ас сі

-Які слова на букву “ес” ви знаєте?

Відгадайте ребус : 7′ Я.

Звуко – буквенний аналіз слова сім’я.

Коли ви чуєте це слово, що у вас відразу з’являється перед очима? Хто головний в сім’ї? Яка має бути сім’я?

Я маю велику дружню сім’ю. (коментоване письмо біля дошки).

В яких словах звуків більше, ніж букв?

ІІ. Повідомлення теми. Мотивація учбової діяльності.

– У реченні, як у сім’ї, є головні слова.

Слова, які означають про що говориться в реченні, відповідають на запитання

хто?, що?

Слова, які означають, що про них говориться, відповідають на запитання що робить? що робив? що буде робити?

Відшукайте головні слова у нашому реченні.

ІІІ. Осмислення нового иатеріалу.

– Сім’ю мають і люди, і слова, і тварини, і рослини. Ми побуваємо в кожній з них.

Зараз минають останні осінні дні. Згадаємо золоту осінь. Яка ж вона красуня!

Назвіть основну ознаку осені, яка кидається в очі кожному. Так, це різнобарвне листя.

Складіть речення про те, що зробила осінь з деревами за такою схемою :

– Яке це речення за метою висловлювання?

Запишіть це речення, підкресліть головні слова.

ІV. Усвідомлення матеріалу.

– Дерева восени пістряві, золоті. Все довкола аж горить, іскриться…. Але раптом….(звучить музика”Дощ”)

-Що сталося? Дощик позбивав осінні листочки і вони тихо падають на землю, “немов сліди качиних лапок…”

( На дошці з’являються листочки зі словами : впадає, запаси, зимову, в, зиму, готує, на, сплячку ).

– Складіть з цих слів речення. Чого не вистачає?

? ?

Впадає готує

– Ось вітерець прошепотів мені, що деякі листочки залетіли до вас у зошити.

( у зошитах листочки зі словами білочка, ведмідь )

– Діти, у яких червоні листочки, запишіть речення, у якому головне слово відповідає схемі – 0 – = 0 =.

– У кого листочки зелені, – змініть речення про білочку на питальне. У кого оранжеві, – запишіть спонукальне речення про допомогу пташкам взимку.

– (Учні повторюють правило про види речень за метою висловлювання).

V. Фізкультхвилинка.

Сонечко сяє, сопілочка грає.

Річка тече, човник пливе.

Праве весло загрібає,

Ліве весло загрібає.

А тепер двома руками

Ми поїдемо до мами.

VІ. Закріплення матеріалу.

На дошці з’являються малюнки сонечка, річки, човника.

– Що за малюнок у нас вийшов? (пейзаж)

– А річка тече з-під явора, яром на долину..

– Чого не вистачає в цьому пейзажі? (Калини)

– Доповніть цей пейзаж реченням з вправи 162. (Тихесенько вітер віє,)

– Чим це речення відрізняється від речення про сонечко, сопілочку, річку, човника?

Запишіть речення про човника, підкресліть головні слова.

VІІ. Підсумок уроку.

– У вигляді чого можна зобразити сім’ю? (Дерева)

Гілки – тата й мами. А квіточки?(Діти).

На дошці з’являється уквітчане дерево.

– Як квіти змінили дерево? Отже, ви, діти, – окраса життя.

– В реченні є головні слова, але якщо додати інші слова, то речення стане ще кращим. В сім’ї головні тато й Мама, а ви – діти – квіти. Будьте уважними до своїх батьків.

– На згадку про це я дарую вам квіточки. Вони нагадуватимуть вам, якими ви маєте бути. Вдома на пелюстках квіток напишіть, що ви робите для того, щоб бути кращими, щоб життя наше було кращим.

– Наприклад ви напишете : я лінуюсь, сварюся, ненавиджу… Так?

– Ні.( Я працюю, дружу, бережу…)

Людина починається з добра.

Посієш вчинок – виросте звичка.

– Тож давайте сіяти добро – воно вічне!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...

Головні слова в реченні. Складання речень